Kiitus

Reedeti on Pärdil lastehoiust vaba päev ja nagu ikka, suundusime varsti pärast hommikusööki väikesele ringkäigule õue. Pärt sööstis oma jooksurattal tuttavast Öö tänava mäest alla ja küsis, kas ta keerab vasakule. Seal pool on kesklinn ja Kaubamaja mänguplats, kuhu ta oli võtnud sihiks minna. Õues oli väga päikeseline ja kargelt soe ilm, imeilus sügispäev.

Kesklinna mänguplatsil meeldib Pärdile loomulikult kõige rohkem kõrge ronimisatraktsioon koos suure liumäega. Tore on näha, kuidas ta muutub iga korraga seal turnides järjest osavamaks. Sisuliselt pole tal enam mingit abi vaja. Kui siiani on ta palunud köisteel ikkagi mul pisut toeks olla, siis täna oli ta väga enesekindel ja võttis köistee täitsa üksinda ette. Ettevõtmine oli väga edukas ja Pärt hõikas kõva häälega, ma sain täitsa üksinda hakkama. See hõige polnudki suunatud mulle, vaid lihtsalt kogu maailmale. Inimene oli millegagi hakkama saanud. Oli selge, et ta oli iseendaga väga rahul – tõeline töövõit pärast päris pikka harjutamist. Mina ei asunud teda kiitma, sest ma nägin, et tal ei ole seda vaja. Ütlesin lihtsalt: „Pärt, ma nägin, sa said täitsa ise hakkama.“Poiss säras ja oli enda saavutuse üle üliuhke ning jätkas ronimist liumäe poole.

Üldiselt olengi ma Pärdiga täiesti instinktiivselt järginud seda põhimõtet, et ma ei külva teda üle nende tavapäraste, kuid tegelikult natuke sisutute fraasidega nagu „tubli, hästi tehtud, sa oled maailma parim“ jne. Hiljem Montessori pedagoogika tuttavaks saades sain teada, et ka Maria Montessori ei soovitanud seda teha. Inimese enesekindlus tõuseb saavutamise faktist, sellest heast tundest, kui ta saab millegagi hakkama. Tal ei ole vaja, et keegi teda sellepärast kuidagi tituleeriks. Loomulikult võib saavutusi märgata ja näiteks öelda nii, nagu mina ütlesin täna mänguplatsil – öelda seda, mis päriselt toimus. Siis ei teki inimesel seda probleemi, mis on ilmselt minul ja paljudel teistel – tunnustusvajadust, pidevat soovi, et keegi sind märkaks ja kiidaks. Sa saad südamerahus teha asju lihtsalt enda jaoks ja tunda nendest rõõmu, kui hästi välja tuleb.

Ma olen enda puhul märganud, et see kiituse ja üldse hinnangute toel ülesse kasvamine tekitab palju ebakindlust. Inimene satub teiste hinnangutest pisut sõltuvusse. Stiimuliks saab hinnang, mitte tegevus ise. Palju asju jäävad tegemata lihtsalt hirmust, et äkki ma ei pälvi teiste heakskiitu. Äkki ma ei ole piisavalt hea? Näiteks olen ma päris kaua aega tahtnud kirjutada blogi, aga loomulikult ei lasknud ebakindlus seda teha. Kui ma olin oma esimese blogipostituse ära kirjutanud, tundsin ennast ülihästi. Ma teadsin, et mitte keegi ei ole seda lugenud, aga see polnudki tähtis. Ma olin hakkama saanud ja kavatsen kirjutada nii kaua, kui see tundub minu jaoks vajalik. Ja loomulikult olen ma igasuguse tagasiside eest väga tänulik, see annab indu juurde. Aga ma olen aru saanud, et see ei ole see põhjus, miks ma kirjutan.

Lisaks olin ma hästi kaua aega plaaninud teha koolitust enesearengu teemal. Ka see jäi ära, sest liigne ebakindlus segas ikka täiega. Ma justkui teadsin, et mul on palju asju mida jagada, aga ma ei julgenudki lõpuks seda teha. Aga septembris võtsin ennast kokku ja kutsusin mõned inimesed, kes olid varasemalt huvi ülesse näidanud, enda poole meditatsiooniõhtule. Me olime küll ainult kolmekesi, aga ma olin veendunud, et oleksin selle korraldanud ka siis, kui mitte keegi poleks tulnud. Lihtsalt enda jaoks, enda enesekindluse jaoks. Sest ma tahtsin seda teha. Jällegi tundsin pärast selle teo ärategemist tohutut enesekindluse kasvu. Muideks, need inimesed tulevad uuesti minu juurde, ja ehk mõni veel.

Ühesõnaga tegelen ma nüüd hoogsalt lisaks Pärdi enesekindlaks inimeseks suunamisele ka iseendaga. Ja kusjuures enamik nippe, mis toimivad laste puhul, sobivad väga hästi ka mulle. Päris naljakas, et ma varem selle peale ei tulnud. Lihtsalt tuleb teha asju, tuleb need päriselt ära teha ja mitte nii palju kogu aeg põdeda. Kunagi ma oskasin seda väga hästi, küll ma jälle meelde tuletan.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s