Elu

Pärdil on juba mõnda aega käsil elu teema. Teda huvitab väga, kuidas ja miks elu tekkis. Kuidas meie universum ja plaanet arenesid? Miks osad loomad, nt dinosaurused, on välja surnud? Miks Hendriku vanaisa Tanel ära suri? Kuhu ta nüüd läks? Kus oli Pärt, kui mina ja Hendrik abiellusime? Mis tita seal ema kõhus ikkagi teeb? Küsimusi on lõputult.

Universumi ja elu tekkimise teemaga seoses oleme uurinud mitmeid raamatuid, kus on huvitavad illustratsioonid ja kirjeldused. Pärdi erilised lemmikud on nt „Tere, planeet Maa“ ja „Tere, dinosaurused“. Tema toa seinal on suur poster erinevatest dinosauruste kujutistest. Poiss ise soovis selle raamatu vahelt välja tõmmatud plakati sinna kleepida. Ja kõigi nende sauruste keerulised nimed on tal peas. Leidsin õnne kombel Kaubamajast väikeste dinosauruste komplekti, mis enam-vähem klapib postril olevate dinosaurustega. Ka nendega mängime me tihti. Ja muidugi kõigi muude loomafiguuridega, mis Pärdil ühes kastis koos on. Lisaks oleme vaadelnud gloobust, geograafilisi kaarte, mõnda youtube’i videot maakera tekkest, ühte saadet dinosaurustest ja mitmeid loodussaateid ning loomulikult reaalset loodust.

Palju on Pärdil küsimusi ka selle kohta, kuidas lapsed siia maailma sünnivad. Eriti aktuaalne on see muidugi seoses minu rasedusega. Tal on raamat „Kust tulevad lapsed?“, mis pakub tõest informatsiooni ja joonistusi. Oleme paar korda vaadanud ühte elutruud animatsiooni, mis näitab loote arengut viljastumisest sünnini. Samuti oleme koos vaadanud mõnda videot reaalsest sünnist – nii inimese kui looma omast. Poisil on ammu selge, et issil on seemnerakud ja emmel munarakud ning lapse keha hakkab arenema ema kõhus nende rakkude ühinemisel. Samuti teab ta, et lapsed sünnivad emme seest sealt piirkonnast, kust tulevad ka väljaheited. Lisaks oleme korduvalt Pärdi algatusel arutanud, kus need inimesed siis ikkagi enne on, kui nad emme kõhtu tulevad. Eks need vastused olenevad suuresti pere tõekspidamistest. Samuti vastused küsimusele, et kuhu need inimesed siis kaovad, kui nad ära surevad. Kevadel vanaisa Taneli matustel olles ütles Pärt pärast vaikselt talituse jälgimist nii arusaaval viisil ja ilusti, et Tanel läks nüüd siit ära. Eile käisimegi surnuaias jalutamas ja olulisi eluga seotud teemasid arutamas. Lisaks koristasime minu vanavanaema ja ka Taneli ja tema abikaasa haudasid. Olen juba lapsest saati surnuaedadel jalutamist nautinud. See kalmistu rahulik õhkkond ja kuidagi pühalik olemine paistavad lisaks minule meeldivat ka Pärdile.

Üldiselt ma eelistangi nii väikese lapsega otsida teavet kirjandusest ja nö käega katsutavatest vahenditest, tegevustest ja olukordadest, aga vahel lihtsalt on mõni ilmestav ja reaalne video omal kohal. Pärdi huvi on väga sügav ja siiras ning ta soovib tõesti nende teemade kohta uurida. Last ei huvita mingi pealiskaudne loba, ta tahab teada tõde. Tõeline teadlane. Inimese teadmisjanu algab ikka väga varakult, tuleb lihtsalt seda hoolega ja õigete vahenditega toita. Selleks on vaja panna tähele, mis teda hetkel köidab, mille kohta ta küsib ja pakkuda adekvaatset teavet. Laps saab kohe aru, kui sa ei viitsi süveneda või ajad udu. Lisaks on need tohutud küsimused võimalus igasuguseid teemasid ka enda jaoks selgemaks teha või siis lihtsalt läbi mõtestada. Olen koos Pärdiga õppides ikka väga palju uusi teadmisi saanud.

Mäletan, et ka mina olen väga varajasest east alates vaevelnud täpselt samade eluliste küsimuste käes. Kahjuks minu lapsepõlves polnud nii häid vahendeid ja teadmised olid piiratumad. See ilmselt pärssis pisut minu teadmiste arengut, kuid päriselt ära ei kadunud küsimused minu mõtetest kunagi. Need ilmestusid osadel perioodidel lihtsalt rohkem kui teistel. See soov teada saada paisus minus aastatega ja saavutas kulminatsiooni gümnaasiumi lõpuks. Olin aru saanud, et koolis minu küsimused tegelikult vastust ei saanud. Nii hakkasin sügavuti uurima füüsikat – vaatasin erinevaid filme, lugesin teadusalaseid ajakirju ja raamatuid. Süvenes huvi loodusteaduste vastu üldiselt. Uurisin ja sain teada väga palju põnevat. Aga sain teada ka seda, et tegelikult ei tea isegi kõige targemad teadlased lõpuni õiget vastust. Selge oli see, et kogu eluga seonduv teema on üks paras müsteerium ja müstika. Jätkusid uuringud loodusteaduste vallas, aga algas ka süvenemine muistsetesse traditsioonidesse ja kultuuridesse. Leidsin väga palju huvitavat, mis tegelikult oli loodusteadustega suhteliselt kooskõlas. Algas minu teadvustatud teekond millessegi, mida peetakse vaimseks. Soov mõista elu tõelisi saladusi ja olemust ongi minu jaoks enesearengu peamine eesmärk. Miks, kuidas ja kuhu see elu ikkagi areneb? Allikaid vastuste otsimiseks on väga palju, aga peamine on siiski elu ise. Kui saan teadmisi juurde, siis pilt avardub ja kasvab soov teada veel rohkem. Samas tekib sügavam austus elu ees ning sisemine rahulolu ja enesekindlus suurenevad. Sest mida rohkem tead, seda kindlam ju on. Pärdiga on täpselt samamoodi. Eks me siis koos uurime ja areneme.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s