Eluõis

Eelmisel nädalal kirjutasin vajaduste rahuldamise olulisusest ning nägin, et see teema puudutas paljusid. Samuti tõstatus küsimus, kas ma võiksin jagada oma vajaduste kaardistamise süsteemi. Võin ikka.

See on minu vajaduste skeem. Nimetan seda Eluõieks, sest see näitab, kui hästi mu elu õitseb. Selle skeemi ja süsteemi väljatöötamise ning uurimisega olen tegelenud viimased päris kaua aega. Kui ülikoolis oleks Eluloo eriala, võiksin sellest uurimisest teha oma doktoritöö. Eelnevast lähtub, et tegelikult võiks minu jutt Eluõie kohta olla hästi pikk, ilmselt isegi mitu raamatut. Aga kõige olulisema info saab tegelikult joonise enda pealt. Kirjutan juurde veel mõned märksõnad. Ma ei väida, et see on absoluutne tõde, aga järjest enam tundub mulle, et vähemalt minu elus töötab see küll.

Kõige esimene peatükk on elanik ehk siis see inimene, kes elab. Pean siin silmas peamiselt füüsilise keha vajadusi nagu söök, jook, magamine, liikumine ehk need asjad, mis tagavad füüsilise keha toimimise. Teine peatükk on elukaaslane, see on vist arusaadav. Siis tuleb eluliin, kus vaatlen suhteid enda vanemate ja lastega. Eks see tasakaal oleneb, millises eluetapis parasjagu olla. Elukoht on ka selge. Elususe all mõtlen igasugust suhtlust väljaspool eelnevalt nimetatud peatükke – sõbrad, kolleegid ja muidu igasugused inimesed. Viimane on elukutse ehk siis tavamõistes töö. Kõik valdkonnad on omavahel tihedalt seotud ning ühe valdkonna vajaduste rahuldamine on eelduseks ka teise peatüki edenemisele.

Iga peatüki olen jaganud nö kolmeks tasemeks selle järgi, mis hinde ma sellele eluvaldkonnale annaks kümne punkti süsteemis. Üks tähendab siis vaevalt toimiv ja kümme täiuslikku. Esimene tase on hinnatav punktidele 1-4, teine 5-7 ja kolmas 8-10. Võimalusel annan ka taseme sees konkreetse hetkeolukorra hinde. Loomulikult peaks enne hindama asumist endale selgeks tegema, et mis see minu ideaal konkreetses valdkonnas üldse on. Ehk mis on minu eesmärk. Ega muidu ei oska ju hinnata. See on ikka üsna subjektiivne, nagu elu üldse.

Kirjutan lühidalt lahti ka selle, kuidas enda jaoks olen tasemed sõnastanud.

Elanik

Tase 1 – tagatud esmavajadused, Tase 2 – vajaduste rahuldamise kvaliteet on parem ning tagab hea tervise ja enesetunde; Tase 3 – inimese füüsiline tervis on põhimõtteliselt laitmatu ning keha toimib ja suudab täita igasuguseid ülesandeid, mis elu vähegi nõuab.

Elukaaslane

Tase 1 – tagatud on minimaalne suhtlus; Tase 2 – omavahelisi pingeid on haruharva, läbisaamine hea ja toetav ning suhtlustasand sügav, intiimsus rahuldav; Tase 3 – harmooniline läbisaamine kooselu igal tasandil, nö täiuslik armastus

Eluliin

Tase 1 – minimaalne suhtlus; Tase 2 – hinnangutevaba suhtlus ja sügavam mõistmine, tähendusrikkamad vestlused, tegevused; Tase 3 – täiuslik harmoonia ja tasakaal, usaldus ja armastus.

Elukoht

Tase 1 – minimaalne puhtus ja esmavajadused; Tase 2 – ilu, kord ja harmoonia; miski pole segamini ega häiri; Tase 3 – kodu enda või selle taseme edendamine (home improvement)

Elusus

Tase 1 – suhtlus esmasel tasandil; Tase 2 – vabam ja sügavam vestlus, mis eeldab paremat läbisaamist ega tolerantsust; Tase 3 – täiuslik läbisaamine, toetavad inimesed, hinnangutevaba ja heatahtlik suhtumine kõigisse, kellega suhtled.

Elukutse

Tase 1 – lihtsakoelisemad füüsilised tööd; Tase 2 – raskemad füüsilised või intellektuaalsed tööd; Tase 3 – täielik professionaalsus ja laitmatus oma töös, st vähemalt ühes valdkonnas, mis tagab selle arengu ja uued paremad lahendused.

Üldiselt jälgin, kus ma hetkel mingis valdkonnas olen ja kas minu valikud kisuvad mind pigem alla või üles. Samuti pean silmas, mida soovin saavutada järgmisena ja loomulikult ka lõppeesmärki. Selle süsteemi järgi elamine nõuab pidevat eluolu analüüsi ja vajadusel ka ümber vaatamist. Sest kunagi ei tea, mida elu tuua võib või mis võimalused avanevad. Mina leian, et üldiselt saab järgmise taseme saavutada alles siis, kui eelmine on täidetud. Mõnikord harva juhtub erandeid ehk esineb nö hea õnn, aga selle peale ei tasu loota. Samuti ei ole nende elu peatükkide järjestus juhuslik. Mulle tundub, et kuidagi enam-vähem sellises järjekorras see vajaduste rahuldamine kõige paremini toimib ja viib edasi. Loomulikult on elus need valdkonnad tavalised paralleelselt, aga enda jaoks saab ikka mingi vahe sisse teha.

See on hästi lühidalt kõik. Kindlasti pole see lõplik skeem. Kuna uurimine veel käib, siis täiendusi ja täpsustusi lisandub pidevalt. Kui kedagi peaks see teema siiski sügavamalt huvitama, võib mulle märku anda. Jagan hea meelega oma uurimistöö tulemusi näiteks mõnel vestlusõhtul või muidu kokkusaamisel.

Õitsvat elu!

6 kommentaari “Eluõis”

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s