Reegel

Hendrikuga koos elama hakates selgus üsna pea meie üks tollal suurimaid erinevusi: mulle meeldivad väga reeglid ja kord ning talle meeldis pigem spontaansus ja heas mõttes kaos. Nii me siis hakkasime koos neid ühiseid samme seadma, proovides mõlema nägemusega arvestada. Aga minu ellu tuli kuidagi reegleid aina juurde ja mulle tundusid need head. Seega proovisin Hendrikuga jagada, miks mulle meeldib elada reeglite järgi. Kuigi ta algul pelgas reguleeritust, on mu abikaasa sellega nüüdseks juba päris harjunud. Ja Hendrik on ka ise muutunud oluliselt rohkem korda hindavaks inimeseks, ja tema elus on palju rohkem reegleid. Ja mina olen tema spontaansuse kuidagi suutnud sobitada reeglitesse. Reeglid ka spontaansuse jaoks.

Ma mõistan Hendriku algset hirmu reeglite ees. Need võivad tunduda piiravad, justkui võtavad elust rõõmu ära. Aga mina näen asja hoopis teisiti. Minu arvates lisavad reeglid elule hoopis rõõmu juurde. Sest igal teol on tagajärg ehk iga tegu viib mingi tagajärjeni. Tagajärgi on igasuguseid. On selliseid, mis on meeldivamad ja selliseid, mis pisut vähem. Ja siis on selliseid tagajärgi, mis mitte üldse ei meeldi. Aga igal tagajärjel on alati mingi põhjus. Mitte midagi ei juhtu niisama, iseenesest. Ja mina sean reeglid selleks, et oleks rohkem neid tagajärgi, mis pakuvad mulle rõõmu ja vähem neid, mis rõõmu ära võtavad. Ma juhin oma elu läbi reeglite.

Olen endale teinud selgeks, milliseid tulemusi ma elus soovin. Ma olen igas elu valdkonnas seadnud kindlad eesmärgid, mida saavutada. Olen enda jaoks teinud üsna selgeks, milline ma tahan, et minu elu oleks. Ehk ma tean, milliseid tagajärgi ma soovin. Ja loomulikult tean ma ka neid tulemusi, mida ma ei soovi. Seega pean ma tegema neid tegusid, mis viivad soovitud tagajärgedeni. Elades elu teadlikult, seda uurides ja taibates seoseid tegude ja tagajärgede vahel on võimalik teha kindlaks, milline tegu viib parimal viisil soovitud tagajärjeni. Ja selliselt olen ma juba päris kaua aega toiminud. Ja nendest parimatest toimimise viisidest on saanud minu reeglid. Juhised, kuidas käituda, et saavutada soovitud tagajärgi. Juhised, et elada tegelikult rõõmsamat elu. Olen aru saanud, et reeglid aitavad hoida elu soovitud kursil. Ikka sellisel, et saaksin ükskord tunda: minu elu on 10/10st.

Reeglite seadmisel olen tähelepanelik, et need oleksid tõesti toetavad. Igasugused normid ju pärsivad teatud viisil tegutsemisvabadust. Sellepärast tahan olla kindel, miks ma konkreetse reegli olen seadnud. Proovin erinevaid tegutsemisviise ja vaatan, milline parima tulemuse toob. Mis viib mind eesmärgile jällegi lähemale. Ja sellest saabki minu norm. Iga reegli puhul on oluline, et selle järgimine tooks rohkem kasu kui selle järgimata jätmine. Aegajalt ma kontrollin üle, kas norm veel kehtib. Kui mitte, muudan toimimise viisi, st sean uue reegli.

Reeglitele tugineb minu elu paljuski kõigis Eluõie valdkondades. Mõned reeglid on konkreetsemad, mõned laiemad. Aga mida rohkem ma elu uurin ja taipan seoseid, seda rohkem tegelikult norme tekib. Mul on üsna kindlad reeglid enda toitumise, liikumise ja magamise kohta. Sellised toimimise viisid, mis aitavad hoida need valdkonnad parimas korras. Nii on palju lihtsam – ei pea iga kord üle mõtlema, mis oleks parim valik. Kogu aeg valida on üsna kurnav. Aga kui olen ühe korra juba parima valiku langetanud, see on toonud soovitud tulemused, valin kindlasti järgmine kord sama malli. Kui hakkab tunduma, et saaks veel parema tulemuse saavutada, teen uuesti teadliku valiku. Ehk sünnib uus reegel. Reegleid ehk kindlaid tegutsemise viise soovitud tagajärgede saavutamiseks on mul ka sõpradega, vanematega, tööga, koduga ja abikaasaga seotud tegevustes. Sest kõikides nendes valdkondades on ju mul kindlad eesmärgid, mida saavutada.

Samuti on mul lastega seotud normid. Lastega seotud reeglite puhul on erinevus selles, et lapsel puudub elukogemus ja teadmine väga paljudest erinevatest käitumise viisidest. Seega vastutab lapse esimestel eluaastatel tema heaolu ja talle osaks saavate tagajärgede eest lapsevanem. Pärt näiteks ei tea veel täpselt, mida tal vaja on, et olla terve ja rõõmus. Mis toob tema jaoks parimad tulemused. Küll aga teab laps igasuguseid asju, mida ta tahaks. Aga mis tegelikult alati ei toeta tema parimat arengut. Need on lihtsalt mingid asjad, millest ta on teadlikuks saanud. Seega pean mina seadma Pärdile reeglid, pidades silmas tema parimaid huve. Aga reeglid ei tohi pärssida ka last, vaid peavad teda toetama. Ja suunama iseseisvusele. Sest järjest rohkem võtab Pärt oma elu juhtimise üle. Mingil hetkel peab ta seadma kõik oma elu normid ise. Ja eriti tore oleks, kui minu seatud reeglid on aidanud tal mõista, kuidas toimida parimal viisil. Kuidas järgida oma vajadusi ja mitte ihasid. Ma tahan, et ka minu lapsed õpiksid mõistma erinevate tegude erinevaid tagajärgi. Ja tegema rohkem neid tegusid, mille tagajärjed toovad vähem kannatusi ja rohkem rõõmu.

Aga kahjuks pole elus alati võimalik kõiki reegleid järgida, isegi kui ma tean, et need on tegelikult minu jaoks parimad. Vahel tuleb teha järeleandmisi. Kuigi, minu jaoks on mingid asjad, milles ma järeleandmisi ei tee, tulgu, mis tuleb. Need on nagu alusreeglid, mille peal kõik seisab ja mille järgimata jätmine toob väga kiiresti väga halbu kogemusi. Enamik norme on aga sellised, mida saab vahel natuke vajaduse järgi painutada. Olla spontaanne ehk reageerida vastavalt olukorra erilisusele. Aga sellel painutamisel on üks oht – sellest võib saada kergesti uus reegel. Ja kahjuks on nii, et ühe normi järgimata jätmine viib sujuvalt ka teiste reeglite väänamise kursile.

Eriti kerge on see juhtuma Pärdile seatud reeglitega. Lapsed on ju meistrid vanemate ja nende seatud reeglite testimises. See on kuidagi neile kohe sisse kirjutatud. Ja mõnikord, kui endal on millegi pärast raskem hetk, tundub kergem lapsele järele anda. Aga nagu eelnevalt mainitud, viib üks järeleandmine enamasti teiseni. Pärdiga olen väga selgelt tähele pannud, et kui mul ikkagi õnnestub järgida suurt enamust nendest normidest, mis ma olen tema puhul kehtestanud, on meil mõlemal palju kergem elu. Pärt magab, sööb ja käitub palju paremini. Ta on tervem ja rõõmsam. Ta on ka iseseisvam. Ehk see näitab, et talle kehtestatud normid toetavad teda ning nende järgimine on oluline.

Aga täpselt sama kehtib minu endaga. Mõnel juhul toob järeleandmine kaasa midagi olulist, mida mul elus ka on vaja. Aga see järeleandmine peab siis piirduma selle ühe korraga. Mõnikord on aga nii, et pärast ühte järeleandmist ei ole mõju kohe näha. Siis võib tekkida ekslik arusaam, mis võib kohati püsida päris kaua, et see reegel pole enam asjakohane. Vahel võib reegel olla tõesti aegunud. Aga enamasti on tegemist siiski olukorraga, kus järeleandmise tegemise tulemus ilmub lihtsalt natukene hiljem. Ja ta võib siis ilmuda kohe päris suure pauguga. Niiet pole kohe arugi saada, et see suur pauk on ühe väikese reegli eiramise tulemus. Mõni järeleandmine olulises valdkonnas võib aga pikemal rakendamisel viia suisa hävinguni.

Püüangi kogu aeg hoida mõistlikku tasakaalu järeleandmise ja reeglite täitmise vahel. Järgida reegleid on loomulikult minu jaoks eelistatum, aga puhuti pole parata, olen spontaanne. Loomulikult reeglite piires. Aga olen tähele pannud, et vahetevahel, väga harva, esinevad täiesti uut moodi olukorrad. Sellised, mis suisa suunavad kaosesse ja millele ei saa kuidagi vastu seista. Need on vajalikud, et tuua ellu mõni oluline suur muutus. Sest iga esilekerkiv kaos viib justkui ideaalsele korrale kuidagi lähemale. Aitab teadlikul lähenemisel seada uusi, ja veelgi paremaid reegleid. Seda olen ka Hendrikuga koos saanud teha – korra ja kaose vahel tantsides jõuda ikkagi järjest edasi parema elu poole. Tasapisi liikudes, vahepeal langustega, ikkagi soovitud suunas. Oleme koos loonud igast kaosest veel parema korra. Ikkagi reeglitega, aga sellistega, mis toovad rõõmu juurde.

2 kommentaari “Reegel”

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s