Puudutus

On üks muusikapala, mis mulle alati pisarad silma toob. “Puudutus”, muusika Tõnu Kõrvits, sõnad Kristiina Ehin. Need pisarad pole kurvad, aga nad pole ka rõõmsad. Need on pigem igatsevad. Pisarad on märk minu igatsusest just sellise puudutuse järele, nagu selles loos. Tunda ise sellist puudutust ja teisi niimoodi puudutada. Puudutada kogu headuse väega, siira armastusega. Ja olla niimoodi puudutatud. Vabalt, ilma pingutamata, päriselt, ausalt. Selline puudutus on üks ilusamaid asju, mida ma tean. See on selline puudutus, millega armastusest pakatav ema silitab oma imearmsat beebit. Selline puudutus, millega armunud naine paitab armsama uinudes tema juukseid. See on täis imetlust, tänulikkust, kõike ilusat siin ilmas. See on selline puudutus, mida me kõik nii väga igatseme. Tõeline märk armastusest.

Varasemalt on mul olnud väga selge suundumus pigem hoiduda puudutamisest ja ka puudutustest. Ma pole seda teadlikult valinud. Sellise käitumise põhjustasid mitmed erinevad tegurid, kuid see sai mulle omaseks. Üheks minu mustriks. Mulle pigem meeldis hoida distantsi, nii füüsiliselt kui emotsionaalselt. Nii tundus turvalisem. Kahjuks ei mõju selline distantsi hoidmine aga hästi inimese vajadusele lähedaste suhete järele. See tekitab kurbust ja eraldatust. Selline jäine olek põhjustab ka teatavat jäikust, mis takistab paljudel puhkudel ladusat laabumist. Puudub näiteks sujuvus teistega suhtlemisel ja uute tutvuste loomisel. Inimsuhted on aga nii suur osa elust, et selle osa puudujäägid annavad tunda igas elu valdkonnas. Seega ühel hetkel otsustasin kindlalt saada soojemaks inimeseks. Soojus aitab mul sulatada väga paljusid mustreid, mida ma oma ellu enam ei soovi. Otsustasin õppida armastavalt puudutama ja puudutusi vastu võtma. Igas mõttes.

Hakkasin ise ja koos oma abikaasa Hendrikuga avama meie jaoks täiesti uut armastuse ja läheduse hoidmise dimensioon. Otsutasin luua tõelist intiimsust oma ellu, ja eriti meie kahe vahele. Läbi erinevate praktikate, koolituste ja lugemiste taipasin sügavalt, kui suur jõud on tõelisel puudutusel. Kuidas selline puudutus, nagu varasemalt mainitud muusikapalas kirjeldatud, suudab tõesõna tuua ellu tohutu muutuse. Ja see puudutus pole ainult mehe ja naise intiimses suhtes. Siiras puudutus on oluline igas lähedases suhtes. Seda vajavad lapsed, vanemad, õed-vennad, sõbrad. Ja mõnikord ka täiesti võõrad inimesed. Mina tahan vallata seda siirast puudutust, sest ma olen kogenud, kui võimas see on.

Mõnikord annab loodus ise kätte selle õige puudutamise oskuse, sest loodus on tark ja teab, et siiras armastus ja aus puudutus aitavad kinnistada suhte mitmeks aastaks. Selline siirus kaasneb armumisega, mis ilmneb uue sobiva partneri leidmisel või ka näiteks lapse sündides. Aga iga armumine kaob ja koos sellega kahjuks paljude inimeste elust ka siirad puudutused. Tõeline lähedus. Kui hakkasin tegelema sisemise soojuse ja siira puudutamise kunstiga, tekkis mul palju tihemini soov ka pärast laste uinumist nende tuppa edasi istuma jääda. Soov, mis oli vahepeal üpris kadunud. Tekkis jälle oskus ja siiras vajadus imetleda oma meest, mõnikord isegi, kui ta magab. Aga see soojus ja lähedus inimeste vahel ei püsi kahjuks niisama. Paljude jaoks see lihtsalt kaob. Aga vajalikku energiat saab ise teadlikult ka esile kutsuda ja tõelise armastuse tundes siiralt puudutada. Kui suudan lasta lahta takistustest minu ja lähedase inimese vahel, suudan tõesti siiralt puudutada ja puudutusi ka vastu võtta. Ja kõik osapooled on õnnelikud, sest tõeliselt ausa puudutuse puhul kogevad positiivset mõju nii andja kui saaja. Armastuse energia on lihtsalt tohutult tervendav. Mitmel tasandil.

Armastuses, õnnes ja läheduses – koos

Võtame abikaasaga mitu korda kuus kõigi tegemist kõrvalt aega, et siiralt ja andunult, täitsa ajatult ja kaua teineteist puudutada. Kasutame seda aega täpselt selleks, mis meil mõlemal on vaja: läheduse loomiseks ja siiraks puudutamiseks. Tõeline puudutus võib kesta hetke või ka tegelikult mitu tundi, olenevalt sellest, kui kaua sa suudad selle juures kohal olla. Mida kauem see kestab, seda tervendavam see on. Minu jaoks ongi selline puudutamine, armastava energia loomine ja läheduse hoidmine muutunud justkui omaette praktikaks, väljakutseks. Võimaluseks areneda. Pärast siirast ja täielikku puudutust kaovad kõik pinged – nii füüsilised kui hingelised. Ja kaovad kõik pinged ka abikaasade vahelt. Ja abielu on jällegi ühe astme võrra tugevam ja elu seetõttu õitsvam.

Iga selline siiras puudutus muudab lähedasemaks ja annab mõlemale osapoolele jõudu juurde. Mulle väga meeldis lapsena jutt Memme musist. Sellest, kuidas ema siiras armastus annab lapsele nii palju jõudu, et ta suudab kõike. Aga sellist armastust saavad pakkuda ka teised peale ema. Pole aus kogu koormat ühe inimese peale jätta. Nagu ütlevad juba viidatud laulu sõnad: tuleb lihtsalt tulla kokku ja leida mahti ning vaevad jäävad selja taha. Headuse väega antud puudutusel on hindamatu väärtus.

1 Comment

Leave a Reply