Puudutus

On üks muusikapala, mis mulle alati pisarad silma toob. “Puudutus”, muusika Tõnu Kõrvits, sõnad Kristiina Ehin. Need pisarad pole kurvad, aga nad pole ka rõõmsad. Need on pigem igatsevad. Pisarad on märk minu igatsusest just sellise puudutuse järele, nagu selles loos. Tunda ise sellist puudutust ja teisi niimoodi puudutada. Puudutada kogu headuse väega, siira armastusega. Ja olla niimoodi puudutatud. Vabalt, ilma pingutamata, päriselt, ausalt. Selline puudutus on üks ilusamaid asju, mida ma tean. See on selline puudutus, millega armastusest pakatav ema silitab oma imearmsat beebit. Selline puudutus, millega armunud naine paitab armsama uinudes tema juukseid. See on täis imetlust, tänulikkust, kõike ilusat siin ilmas. See on selline puudutus, mida me kõik nii väga igatseme. Tõeline märk armastusest.

Minul on terve elu olnud väga selge suundumus pigem hoiduda puudutamisest ja ka puudutustest. Ma pole seda teadlikult valinud. Sellise käitumise on toonud kaasa mitmed erinevad tegurid, kuid see on saanud mulle omaseks. Üheks minu mustriks. Mulle pigem meeldib hoida distantsi, nii füüsiliselt kui emotsionaalselt. Nii tundub turvalisem. Kahjuks ei mõju selline distantsi hoidmine aga hästi minu vajadusele lähedaste suhete järele. See tekitab kurbust ja eraldatust. Selline jäine olek põhjustab ka teatavat jäikust, mis takistab paljudel puhkudel ladusat laabumist. Puudub näiteks sujuvus teistega suhtlemisel ja uute tutvuste loomisel. Inimsuhted on aga nii suur osa elust, et selle osa puudujäägid annavad tunda igas elu valdkonnas. Seega olen otsustanud saada soojemaks inimeseks. Soojus aitab mul sulatada väga paljusid mustreid, mida ma oma ellu enam ei soovi. Olen otsustanud õppida armastavalt puudutama ja puudutusi vastu võtma. Igas mõttes.

Kui käisime Hendrikuga talvel Epp Kärsini romantilisel nädalalõpu koolitusel, avanes meie jaoks täiesti uus armastuse ja läheduse hoidmise dimensioon. Koolitusel tutvustati sügavuti just seda imelist puudutuse kunsti. Räägiti, kuidas luua tõelist intiimsust kahe inimese vahel. Kuigi me saime sellelt koolituselt hästi palju praktilisi juhendeid, oli minu jaoks kõige olulisem kaasa võtta just taipamine, kui suur jõud on tõelisel puudutusel. Kuidas selline puudutus, nagu varasemalt mainitud muusikapalas kirjeldatud, suudab tõesõna tuua ellu tohutu muutuse. Ja see puudutus pole ainult mehe ja naise intiimses suhtes. Siiras puudutus on oluline igas lähedases suhtes. Seda vajavad lapsed, vanemad, õed-vennad, sõbrad. Ja mõnikord ka täiesti võõrad inimesed. Mina tahan vallata seda siirast puudutust, sest ma olen kogenud, kui võimas see on.

Mõnikord annab loodus ise kätte selle õige puudutamise oskuse, sest loodus on tark ja teab, et siiras armastus ja aus puudutus aitavad kinnistada suhte mitmeks aastaks. Selline siirus kaasneb armumisega, mis ilmneb uue sobiva partneri leidmisel või ka näiteks lapse sündides. Aga iga armumine kaob ja koos sellega kahjuks paljude inimeste elust ka siirad puudutused. Tõeline lähedus. Nüüd õhtuti Pärdi voodi kõrval istudes pole mul kuigi tihti soovi sinna ka pärast tema uinumist istuma jääda. Ja Hendriku magamist pole ma ka enam aastaid imetlenud. Seda energiat lihtsalt ei ole enam püsivalt. Nii läheb kõigiga ja see ongi normaalne. Aga vajalikku energiat saab ise teadlikult ka esile kutsuda ja tõelise armastuse tundes siiralt puudutada. See on sarnane sellele ootusest lahti laskmisele ning tõelisele kohalolule, mida ühes varasemas loos kirjeldasin. Sellisel juhul suudan tõesti siiralt puudutada ja puudutusi ka vastu võtta. Ja kõik osapooled on õnnelikud, sest tõeliselt ausa puudutuse puhul kogevad positiivset mõju nii andja kui saaja. Armastuse energia on lihtsalt tohutult tervendav. Mitmel tasandil.

Olime sellel nädalavahetusel perega Pühajärve Spas ja meie armas poeg jäi juba kell 19 magama. Mis tähendas, et meil oli Hendrikuga päris kaua aega lihtsalt kahekesi olla, kusjuures meil oli veel eraldi tuba ka. Kasutasime aega täpselt selleks, mis meil mõlemal oli vaja: läheduse loomiseks ja siiraks puudutamiseks. Tõeline puudutus võib kesta hetke või ka tegelikult mitu tundi, olenevalt sellest, kui kaua sa suudad selle juures kohal olla. Mida kauem see kestab, seda tervendavam see on. Minu jaoks ongi selline puudutamine, armastava energia loomine ja läheduse hoidmine muutunud justkui omaette praktikaks, väljakutseks. Võimaluseks areneda. Näiteks ütles Hendrik tollel õhtul pärast põhjalikku massaaži, et ükski koht tema kehas enam ei valuta. Kõik pinged olid kadunud. Ja emotsionaalsed pinged ka. Ja meie abielu oli jällegi ühe astme võrra tugevam ja elu seetõttu õitsvam.

Iga selline siiras puudutus muudab lähedasemaks ja annab mõlemale osapoolele jõudu juurde. Mulle väga meeldis lapsena jutt Memme musist. Sellest, kuidas ema siiras armastus annab lapsele nii palju jõudu, et ta suudab kõike. Aga sellist armastust saavad pakkuda ka teised peale ema. Pole aus kogu koormat ühe inimese peale jätta. Nagu ütlevad juba viidatud laulu sõnad: tuleb lihtsalt tulla kokku ja leida mahti ning vaevad jäävad selja taha. Headuse väega antud puudutusel on hindamatu väärtus.

Üks kommentaar “Puudutus”

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s