Eesmärk

Hendriku perekonnas on olnud juba aastaid komme teha aasta lõpus aastalõpu intervjuusid. Igal aastal esitatakse osalejatatele samad küsimused, mille vastused annavad teada, kuidas käesolev aasta küsitletava jaoks on möödunud. Samuti on küsimused eelseisva aasta kohta: mida sellelt ootad ja mida kardad. Üks pereliige esitab küsimusi ja filmib teiste vastused üles. Minu arust on see väga kena komme, teha kokkuvõtteid ja seada eesmärke. Tajuda, kui pikk ja sündmusterohke ning vahel ka ootamatuid pöördeid täis võib tegelikult üks aasta olla. Kusjuures, väga huvitav ja natukene ka piinlik on vaadata eelmiste aastate videoid. Mida kõike ma elust olen mõelnud ja oodanud ning kuidas asjad tegelikult on läinud. Ja loomulikult, milline ma välja nägin.

Eile õhtul hakkasimegi Hendrikuga juba natukene aastalõpu intervjuu soojendust tegema. Meenutasime põgusalt, mis 2019. aasta meie jaoks on tähendanud ja toonud. Küsimusele, et mis sellest aastast kõige rohkem meelde jääb, oli päris raske vastata. Pärt aga teadis kohe: talle jääb kõige rohkem meelde tarretis. Nimelt pakutakse neil lastehoius vahel sellist magustoitu ja Pärdile see väga maitseb. Ning tõesti, minu teada ta pole enne lastehoidu minekut tarretist söönud. Tore, kuidas asjad on lapse jaoks nii selged. Minul endal polnud nii ühest vastust kohe andagi. Muutusi ja sündmuseid on sellel aastal olnud lihtsalt päris suur hulk.

Esiteks, kolisime jaanuarist Tallinnasse. Hendrikul oli uus töö, meil uus elukoht ja täiesti uued inimesed, kellega suhelda. Terve elukeskkond ja korraldus muutus täielikult. Müüsime maha oma armsa Supilinna korteri ja olime tegelikult valmis veel suuremaks muutuseks. Nimelt soovisin minna septembrist õppima Itaaliasse Montessori õpetajaks. Mis tähendanuks, et oleksime perega aastaks kolinud Bergamosse. Kevadel sain aga teada, et olen lapseootel ning kogu Itaalia plaan, mida olin hoolikalt ette valmistanud, kukkus ilmselgelt kokku. Oli aeg seada uued eesmärgid. Otsustasime osta Tallinnasse kodu ja jääda sinna elama. Õnneks me sobivat kinnisvara ei leidnud. Mõistsin veel õigel hetkel, et ma ei soovi Tallinnas tegelikult elada. Vähemalt mitte praegu. Siis pakkisime oma asjad jälle kokku ja tulime Tartusse. Ostsime siia korteri ja Pärt hakkas meie uue kodu kõrval lastehoius käima. Kusjuures, olin ta sinna järjekorda pannud enne, kui mu poeg aastaseks sai. Hendrik peab paraku siiski üsna tihti Tallinasse sõitma, aga no igale poole mujale maailma ka. Ahjaa, juulis lahkus meie armas Tai poiss Krit, kellega meil oli ka väga palju toredaid seiklusi. Ja kõigi eelduste kohaselt peaks beebi ka ikkagi selle aasta jooksul sündima. See on nimekiri asjadest, mida hetkel kõige rohkem mäletan.

Kirjutasin kord, et mulle meeldivad reeglid ja kord. No see aasta oli küll enamasti üks paras kaos. Aga nagu juba tolles loos mainitud, toob kaos mõnikord kaasa just need muutused, mis on kõige vajalikumad. 2019. aasta korralagedus on põhjustanud mulle palju raskusi, aga toonud ka nii palju rõõmu. Ja tundub, et minu pingutused tasuvad ära ja mingi kord hakkab jälle tekkima. Päris palju asju on läbi selle kaose muutunud tegelikult paremaks. See on sundinud mind arenema ja looma lahendusi. Muutuma inimesena tolerantsemaks, vabamaks ja usaldavamaks. Ma olen õppinud rohkem usaldama seda, et tuleb, mis tulema peab. Mõnda asja ei saa ükski reegel ega pingutus takistada või muuta. Samas tuleb tõdeda, et kaos toob küll muutusi, aga kord annab turvatunde. Ja just turvatunnet on meil kõigil siin peres praegu väga vaja. Turvatunde loomine on minu üks eesmärke 2020. aastaks. Kindlasti ei tähenda see, et me enam midagi natukene pöörast ei tee. Lihtsalt ehk vähem ja kaalutletumalt.

Olin eile õhtul just hakanud mõtlema oma eesmärkidele selle ja järgmise aasta kohta, kui helistas mu õde. Ta küsis minult unistuste tahvli koostamise ehk sisuliselt eesmärkide kaardistamise kohta. Milline suurepärane ajastus. Leppisime kokku, et võtame järgmisel nädalal aega, et seda koos teha. Ilmselt kolmapäeval. Siis on peaaegu täiskuu ka. Niiet kui kedagi kõnetab, on ka oodatud osalema. Kirjutage julgesti! Oleme koos õega ka varem unistuste tahvlit teinud. See on väga loov ja rahuldust pakkuv ettevõtmine. Lisaks loomingulisele poolele aitab unistuste tahvli koostamine enda elu lahti mõtestada. Vaadata üle, mida ma siin teen ja kuhu tahan liikuda. Mida ma elult tegelikult soovin? Mis on minu eesmärgid ja ootused? Olen unistuste tahvlit mitu korda teinud ning iga kord sellest palju kasu saanud. Samuti olen tegemise käigus avastanud mitmeid varjatud soove. Tuleb veel mainida, et mitmed tahvlile kleebitud eesmärgid on ka täitunud või siis sinna poole teel. Loomulikult mitte kõik. Osadest olen elu tahtel ka loobunud, vähemalt ajutiseks.

Lõppev aasta on õpetanud mulle, et eesmärkide seadmine on väga oluline. See aitab hoida kurssi ning oma elu juhtida. Aitab saavutada tulemusi. Vahel kasvõi väikeseid, aga selliseid, mis muudavad elu mõnusamaks. Samas ei tohi muutuda jäigaks ning ühestki asjast siin elus liiga kõvasti kinni hoida. On olemas eesmärgid, mis ületavad kõiki teisi. Neid eesmärke me ei pruugigi teada, aga nad juhivad meie elu ikkagi. Vahel nii kõvasti, et nende vastu lihtsalt ei saa. Mina olen õppinud rohkem usaldama neid kaugeid eesmärke, mille elu on seadnud. Kasvõi keset tohutut segadust ja oma seatud eesmärkidest kõrvale kaldumist. Proovin ikka aimata kuskil eemal, ehk isegi tollel hetkel kaugel horisondi taga, seda suuremat eesmärki. Miks elu mind sinna viib? Kui jätan ootused kõrvale ning kohandan oma eesmärgid olukorrale vastavaks, võivad hakata juhtuma imelised asjad. Sellised, mida ma ise poleks aasta alguses suutnud üldse ette kujutada või soovida. Aitäh, Elu, selle pöörase aasta eest! Ootan põnevusega, mis edasi saab. Mis märk mind ootab ees?

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s