Koos

Ma elan siin maailmas koos väga paljude inimestega. Enamikke ma ei tea ega pole kohanud, ei saagi kunagi teadma. Mõnede inimestega olen koos korra, teistega mõned korrad rohkem. On inimesi, kes on minuga teatud viisil seotud päris tihedalt ja kaua aega. Ja siis on need inimesed, kellega ma olen tõesti väga palju koos. Osadega sisuliselt iga päev. On need inimesed, kes on minuga nii seotud, et iga minu tegu mõjutab neid. Need on Hendrik, Pärt ja endiselt minu kõhus resideeruv beebi. Lapsed kasvavad kunagi suureks ning enam nii palju minuga seotud pole. Hendrikuga on meil aga antud vanne olla koos nii kaua, kui meile aega siin Maa peal antud on. Ma andsin selle vande siiralt ning ma tahan sellest tõesti väga kinni pidada. Ma annan oma parima, et olla temaga päriselt koos.

Minu jaoks oli abiellumine väga oluline. Olin juba päris noorena mõelnud, et tahan abielluda. Ja teha seda enne laste saamist. Elus võib igasuguseid asju juhtuda nö niisama, aga abielu ei saa lihtsalt juhtuda. See eeldab ikkagi kindlat otsust. Vähemalt minu jaoks. Mäletan, et meie abiellumise suvel mõtlesin ikka mitu korda enda jaoks selgeks, kas Hendrik on see ainus mees minu jaoks. Kaalusin oma otsust põhjalikult, sest abielu on minu jaoks tõesti püha. Kui olin endas kindel ning meie abiellumise päev kätte jõudis, olin nii õnnelik. See oli üliilus päev. Ja ma tundsin tõelist õnnistust meie liidule. Ma tundsin, et olime valinud olla päriselt koos.

Meil polnud Hendrikuga mingid maailma kõige uhkemad pulmad. Tegelikult olime plaaninud abielluda väikeses perekonnaringis ning plaan pidada pidu tuli umbes kaks kuud enne üritust. Seega pidime pool suve kõik raha kõrvale panema, käima vanemate juures söömas või vanavanemate juurest aedvilju kaasa korjama. Kogu pulmakingiks saadud raha läks ka loomulikult kulude katteks. Kuidagi me selle ürituse siiski finantseeritud saime, asjad lihtsalt sujusid ka. Vaatamata küllalt kesisele eelarvele oli see minu jaoks maailma kõige parem pulmapidu. Sest ma olin nii õnnelik, et minu suur unistus täitus. Ma abiellusin mehega, keda ma armastan. Abielu andis mulle tunde ja teadmise, et me oleme kuidagi palju rohkem koos.

Uskusin varem, et iga vandega kinnitatud liit peab kestma igavesti. Nüüdseks ma enam nii naiivne ei ole. Ma olen näinud, et kõik abielud pole mõeldud kestma jääma. Kui raskus koosolemises muutub tunduvalt suuremaks kui rõõm ja selline olukord kestab, pole mõtet koos kannatada. Oleme ka Hendrikuga mõnda raskust tunda saanud. Eile õhtul just arutasime, millest me oleme üle saanud. Ja kus oleks veel arenguruumi. Aga meie puhul on kehtinud vanasõna: mis ei tapa, teeb tugevamaks. Meil on lihtsalt mõlemal suur tahtejõud ja õnneks ka suur tahe olla koos. Me oleme mõlemad ajas muutunud ka pehmemaks ja teise osas mõistvamaks. Ning isegi mina oma suure kanguse juures olen päris mitu korda lihtsalt alistunud. Abielu on üks suur õppetund, mis aitab täiuslikult omandada selliseid kvaliteete nagu isetus, andestus ja tõeline ausus. Ainult neid omadusi arendades saab päriselt jääda kokku.

Koos saab muidugi olla vaid siis, kui mõlemad tõesti tahavad. Sest päriselt koos olemiseks on vaja kõigi osapoolte tõelist panust. Mõlemad peavad soovima vajadusel pingutada, loovutada, isegi ohverdada. Ja teha seda nii, et kumbki ei pea ennast tegelikult kaotama. Vaid koosolemisest saab vaatamata kogu pingutusele hoopis jõudu juurde. Sest sa tead, et sul on maailmas olemas vähemalt üks inimene, kes on päriselt sinu poolt. Kes on sinu jaoks olemas. Isegi kui ta teeb vahepeal mingeid eriti nõmedaid asju, on ta ikkagi olemas, kui päriselt vaja on. Sinu siiras abi siin elus. Aga sellised suured asjad ei seisa õhus. Need seisavad ainult väga tugeval vundamendil, mida on vaja kogu aeg täiustada.

Ma olen Hendrikuga olnud koos üle 10 aasta, abielus pisut üle viie. Me oleme selle aja jooksul mõlemad palju muutunud. Meie unistused ja soovid on ehk muutunud. Aga õnneks pole muutunud soov olla koos. See soov on meid aidanud üle siiani igast mäest, sest me oleme teadlikult oma suhte kvaliteeti panustanud. Oleme leppinud kokku rutiinid, mis aitavad hoida abielu tugevana. Oleme mõlemad ennast teadlikult puudulikel teemadel arendanud. Ja oleme koos teinud plaane ja vaadanud, et meie ideed edasisest elust ikkagi kokku kõlaksid. Ilma, et kumbki peaks millestki väga olulisest loobuma. Me anname teineteisele aega. Aega teha kummagi jaoks olulisi asju eraldi, aga ka aega, et olla koos.

Näiteks täna käisime lõuna ajal koos jalutamas ja kohvikus, et vaadata koos üle kummagi eesmärgid järgmiseks aastaks. Panime kirja, mis on kindlasti need viis asja, mida kumbki tahab järgmisel aastal teha. Samuti panime kirja erinevad eesmärgid, mida soovime saavutada. Nii individuaalsed kui ühised. Ja leidsime, et hea koostöö korral on kõik teostatav. Samas leppisime kokku, et pole liiga jäigad, vaid arvestame ikka ka hetke olukorda. Sest kõige olulisem eesmärk meil nii ühiselt kui eraldi on elada õnnelikult. Ja minu õnne valem seab väga olulisele kohale, et mul oleks inimene, kellega olla päriselt koos.

Maailmas on ju miljardeid inimesi, kes on siin minuga koos. Ja põhimõtteliselt võiksin ma oma kaaslaseks valida neist ükskõik kelle. Mõni on ehk ilusam, mõni targem ja mõni huvitavam. Aga neil kõigil on ka mingid puudused. Täiuslikku kaaslast polegi ju olemas. Ja seda teadvustasin ma ka Hendrikuga abielludes. Aga on inimesed, kelle ebatäiuslikkust sa suudad aktsepteerida ja enda kõrval hoida. Sest seal on miski, mis ühendab. Ma pole veel nii mõistev, andestav ja hell, kui võiks. Aga ma tahan olla, järjest rohkem. Millegi pärast paneb abielu Hendrikuga mind soovima olla parem kaaslane ja seeläbi ka parem inimene. Sest mõlema osapoole jaoks on koosolemises mingi sõnuseletamatu ilu. Ja seda ilu toites läheb see ainult ilusamaks. Ja pealegi on selles suures maailmas lihtsalt palju parem, kui oled päriselt kellegagi koos. Kui on keegi, kes hoiab kõvasti käest.

Leave a Reply