Häda

Äsja neljaliikmeliseks saanud perena seisame silmitsi paratamatusega – kuidas elada nii, et kellelgi midagi häda ei oleks? Või pigem on hetkel natuke reaalsem see, et kõigi hädad oleksid võimalikud väiksed. Igal hommikul võtan vastu uue väljakutse saabunud päevaga midagi meie pere ja loomulikult iseenda jaoks jällegi paremaks muuta. Väljakutseid on mitmeid. Kuidas tagada endale vajalik arv unetunde? Kuidas leida Pärdi jaoks piisavalt tähendusrikast aega? Millal koristada ja süüa teha? Kuidas teha nii, et Emma kõht ei valutaks? Siis tuleks leida veel aega, et Hendrikuga koos olla. Kahekesi? Ja igasugused muud olulised asjad veel. Mingeid suuri hädasid kellelgi veel pole. Aga väikseid päris mitu. Aga pole mõtet hädaldada, nii võib väike häda varsti üsna suureks muutuda. Tuleb hoopis vaadata, kus on häda põhjused ja kus lahendused.

Kui Hendrikul on võimalik, ärkab ta hommikul ise koos Pärdiga üles ja nad lähevad koos kööki toimetama. Siis saan mina veel koos Emmaga pisut magada, et minu häda seoses une puudusega ikka tasapisi kahaneks. Mõnel sellisel hommikul kuulen Pärdi kriiskavat ja vinguvat häält midagi rahulolematult kaeblevat. Saan kohe aru, et poisil on suur pissihäda. See häda matab ta täitsa enda alla, niiet iga väiksemgi “vale” liigutus tundub talle katastroofina. Sellist pissihädast tingitud katastroofi tuleb vahel ette ka muul ajal päevast. Üritan siis Pärti tema hädaga ikkagi wc poole suunata, kuid mõnikord on häda nii suur, et Pärt ei saagi enam aru, et tal see häda on. Õnneks aitab minu suunis mingi aja pärast poisil tavaliselt siiski olukorrast aru saada ja enda häda kergendama minna. Pärast seda saab elu tema jaoks alati hoopis uue ja ilusama maigu.

Olen Pärdile pissihädaga kaasnevat paha tuju selgitanud järgmiselt. Põis saab mingil hetkel täis ja annab märku, et oleks aeg teda tühjendada. Kui inimene aga mingil põhjusel keha signaali ei kuula, läheb põis kurjaks. Ja mida aeg edasi, seda kurjemaks põis saab. Nii läheb see paha tuju juba inimesele üle ning suure pissihäda tõttu hakkab kogu elu kuidagi raske ja isegi suisa valulik tunduma. Kui aga seda teadvustada ja pissil ära käia, on põis jälle rahul ja inimene saab rõõmsalt edasi toimetada. Suur häda, mis kõike varjutas, kaob ära. Pärt mõistab seda väga hästi, aga oma pisut jonnises meeleolus keeldub ta vahel sellel hetkel ikkagi potile minemast. Ilmselgelt ei taha mitte keegi justkui käsu peale potiasju ajama minna. Kuidagi mõjub mu pojale aga vastuvõetavalt see, et ta läheb ja kontrollib poti peal, kas tal on pissihäda või mitte. Ja siis hüüab rõõmsalt, et tal ikkagi oli. Aga laps sai selle ise teada. Keegi ei öelnud talle ette.

Elus on aga kõigi hädadega umbes sama lugu. Hädad kasvavad tähelepanuta jäetuna ajas ainult suuremaks. Nad muutuvad muudkui koledamaks ning hakkavad kõiki elu aspekte varjutama. Mingi hetk võib häda muutuda suisa tohutuks. Nii hiiglaslikuks, et selle tagant ei paista elu enam õieti väljagi. Ja mida suuremaks häda kasvab, seda raskem on teda mingis mõttes tähele panna. Sest ta muutub justkui normaalsuseks. Kannatamine häda pärast saab osaks igapäevast ning võib tunduda, et see ongi paratamatu. Ja loomulikult on eriti häiriv, kui keegi hakkab siis seda häda nina alla hõõruma või kuidagi esile tooma. Kui keegi teine hakkab minu häda pärast targutama ja ütlema, mis ma tegema peaks. Või kuidas on õigem. Siis tulebki olla kuidagi kavalam ning lasta inimesel endal siiski oma häda avastada. Sest ainult inimene ise, olles häda päriselt avastanud, saab selle ära lahendada.

Pärdil pole alati kombeks pissihäda kinni hoida. Tavaliselt on ta üsna hoolikas ja õigeaegne potil käija. See põie raskus jääb tal tähelepanuta just ajal, mil tema elus on mingid suuremad hädad. Näiteks praegu on Pärdi elus päris palju stressi ja ärevust soeses suurte muutustega. Talle sündis õde. Tema lastehoius on uus kasvataja. Ning tema emal pole enam nii palju aega, mistõttu on kodune elu päris palju ümber korraldatud. Kogu see stress on Pärdi tähelepanu haaranud ja viib vahel kõrval teistelt protsessidelt, mida oleks vaja ka teadvustada. Teatav emotsionaalne pinge minu poja sees pingestab ka Pärdi keha ning põhjustab pissihäda mure. Pissihäda taga on teised, hoopis suuremad hädad. Ma olen neist teadlik ja seepärast tegelen lisaks poja potile suunamisega ka nende teiste hädade lahendada aitamisega. Mitmel erineval viisil. Et Pärdile tunduks tema elu jälle mõnus ja hädavaba.

Üks viis, mis aitab nii Pärdi kui minu enda hädasid väga hästi lahendada, on hädadest eemaldumine. Sügavalt keskendumine mingile teisele tegevusele. Eriti, kui see tegevus on intellektuaalselt väljakutsuv. Pärdile meeldib minuga lugeda elulisi või tarku teadmisi sisaldavaid raamatuid ning seejärel nende teemade üle arutada. Viimasel ajal on tema lemmik jõuludeks saadud “Haldja saladus”, mis räägib seedesüsteemi tööst. Pärti viib hädadest eemale ka mõtestatud mäng. Samuti on ta alati väga rahulik, kui saab omaette häirimatult midagi meisterdada või mõnda ülesannet lahendada. Ühel õhtul näiteks suunasin teda tavalise autodega mängimise asemel autosid vaiba peale värvi järgi sorteerima. Olin ühes Facebooki grupis sellist mängu näinud ja Pärdile see väga meeldis. Mõtestatud tegevused aitavad kõrvaldada ka minu hädasid. Mulle meeldib samuti lugeda raamatuid, tegeleda joogalike praktikatega, sh mediteerida, või siis keskenduda sügavalt mõnele tööle. Kasvõi kirjutada seda blogi. Pärast selliseid rahustavaid ja tähendusrikkaid tegevusi jäävad mõned hädad täitsa maha. Või vähemalt on hädasid kergem tuvastada ja lahendada.

Pärdi värvilised autod

Mõnikord tuleb enda hädasid aga teadlikult pisut eirata. Olen pärast Emma sündi endiselt hädas seoses liiga vähese unega. Ei midagi hullu, kerge unepuudus, mida on füüsilist tervist silmas pidades võimalik natuke tähelepanuta jätta. Vastavalt vajadusele valin magamise asemel vahel teisi tegevusi, mis vajavad samuti tegemist. Nii hoian oma elu paremini toimimas, kui liiga palju aega magamisele suunates. Ja tasapisi olen niimoodi ka rohkem keskmes ja suudan leida lahendusi, mis tagavad lõpuks parema une. Peamiselt on minu unepuuduse põhjustanud Emma puuksuhäda. Kõhugaasid on teda seganud pigem õhtuti ja öösiti. Olles aga piisavalt taiplik, leidsin ühe hea lahenduse, mis meie mõlema hädasid leevendab. Selle asemel, et temaga koos hommikul voodis vedeleda ja oodata tema uinumist, lähen Emmaga enne lõunat pikemale jalutuskäigule. Kusjuures, esimest korda avastasin selle nipi, kui olime Pärdi ja Emmaga kolmekesi kodus ja Pärt soovis minna õue. Väljas jalutades saan ennast värskes õhus piisavalt liigutada, ning kindlasti tagab see ka parema une. Ja Emma saab hommikul kauem sügavalt magada, ennast välja puhata ning tema seedimine töötab paremini. Seega magab ka tema öösel kauem.

Kõik eelnev näitab, et hädasid märgata ja lahendada pole alati nii lihtne. Mõnikord on häda põhjused hoopis sügavamal. Ning vahel aitab häda kerge eiramine selle lõpuks hoopis ära lahendada. Tuleb uurida ja häda olemus lahti mõtestada. Siis on lihtsam ka lahendusi leida. Teiste inimeste hädade puhul on sobivam käituda kavalalt ja taktitundeliselt ning aidata inimesel oma häda ise avastada. Aga tuleb osata ka teadvustada, kui midagi polegi häda. Nii endal kui teistel. Kui Emma soovib täitsa omaette pesumasina peal ilma riieteta siputada ja 20 minutit rohelist veepritsi vaadata, on tal kõik korras. Pole vaja sekkuda või mingeid tegevusi talle pakkuda. Ka nii väikesed inimesed tahavad lihtsalt keskenduda. Emma hädavaba aega saan kasutada enda hädade lahendamiseks või ennetamiseks. Samuti saan vabal ajal natuke aega neutraalselt oma elu vaadata ja taibata, et tegelikult pole mul häda midagi. Vähemalt mitte hädade võimalikkuse kogu skaala ulatust arvestades. Ja see teadmine lahendab minu väikeseid hädasid veel kõige paremini.

Hädaldamise asemel tasub oma taldrikult korjata ära kõik mõrud tükid, mis maitse ära rikuvad, ning asuda nautima elu magusaid maitseid. Teadvustada kõike seda imelist, mida elu on mulle serveerinud. Ja pakkuda teistele ka! Sest üksinda nautimine võib viia uute hädadeni.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s