Tasakaal

Kui mulle tundus, et 2019. aasta lõpuks olin oma elus saavutanud justkui mingi tasakaalu, siis nüüd tundub, et igasugune loogiline tasakaal on täiesti paigast ära. Aga tegelikult see ainult tundub nii. Sest kui põhjalikumalt süvenen, näen, et tasakaal on lihtsalt liikunud hoopis teise kohta. Kui niimoodi juba põhjalikumalt süveneda üldse elu taasakaalu, tundub mulle, et tegelikult on kõik alati tasakaalus. Muidu ei saakski elu toimida. Alati toimub midagi millegi muu arvelt. Kui mul on kaks last, kes nõuavad väga palju minu ajast, saan ma nendega toimetada ainult teiste tegevuste arvelt. Saan anda oma aega selle arvelt, et koristan ja magan vähem, loen vähem ja pole põhimõtteliselt mitte kunagi omaette. Võib ju tunduda, et see on tasakaalust väljas elu. Aga tegelikult pole. Tegelikult mulle lihtsalt alati ei meeldi selline tasakaal, nagu minu elus praegu on. See ei tundu mulle kõige harmoonilisema lahendusena. Aga olen avastanud, et kui ma sellele elu poolt peale surutud tasakaalule ei alistu, on harmooniat veel palju vähem. Seega oma selgetel hetkel usaldan täielikult elu pakutud tasakaalu ja näen, et kõik sujub.

Näiteks oli mul sellel nädalal kaks päeva, kus tundus, et mitte ükski asi, mida ma oma elu harmooniat silmas pidades tahaksin ära teha, pole võimalik. Või siis toimuvad sündmused, mis on täiesti ebaharmoonilised. Üks neist päevadest oli kolmapäev, mil Pärt oli lastehoiust kodus. Poisil oli üks eriti halb päev, kus jonn ei tahtnud teda kuidagi maha jätta. Minu poeg tahtis võidelda absoluutselt kõige vastu. Üheks põhjuseks oli kindlasti tema teatav solvumine seoses uue beebiga. Ja teiseks oluliseks põhjuseks asjaolu, et ta kukkus eelmisel päeval lastehoius moka korralikult lõhki. Ja pidi veel õhtul karistuseks oma rahutusest tingitud liigse lõbususe eest üksinda laua ääres istuma ka, kui teised õues mängisid. Pärdi meelest oli ka tema elus tasakaal täiesti paigast ära ja teisipäeva õhtul ning kogu kolmapäeva andis poiss sellest väga valju häälega teada. Väga tasakaalutu, aga kogu see väljaelamine aitas Pärdi elus ikkagi normaalse tasakaalu taastada. Neljapäeva hommikul ärkas meie kodus ülirõõmus poiss, kes ei võidelnud mitte ühegi asja vastu, mis tavalistel hommikutel võivad temas väikest vastumeelsust tekitada. Ühe päevaga suutis laps välja elada hästi suure hulga pahameelt, mis tema elu häiris, ning taastada talle sobiliku tasakaalu.

Ja tänu sellele taastus mingisugune loogiline tasakaal ka minu elus. Neljapäeval oli Pärt lastehoius, Emma oli kuidagi eriti hea unega ning mina sain ära teha kõik toimetused, mida ma nädala aja jooksul polnud suutnud teha. Ja Hendrik oli ka veel Tartus tööl. Tõdesin taaskord enda jaoks ammu teada asjaolu, et elu on tõesti alati tasakaalus. Vahel ei ilmne see tasakaal ühe päeva või ühe nädala jooksul. Aga kui vaadata natukene pikemat perioodi, on tasakaal alati olemas. Kui Emma kolm ööd järjest just kõige paremini ei maga, tuleb neljas öö eriti mõnus ja rahulik ning ma saan kogu eelnevate päevade unetuse natukenegi tagasi teha. Ja kui neljas öö on ka ikka rahutu, siis lohutab mind teadmine, et küll ma pensioni pidades magan jälle kõik selle une tasakaalu. Või elades üle ühe Pärdi raske päeva ja aidates tal saavutada tasakaal, saan vastutasuks ühe mõnusa päikeselise päeva sisuliselt endale.

Arvestades kõikuvat tasakaalu enda elus, olen pidanud vaatama üle enda Eluõie kategooria vajadused. Ilmselgelt saan oma füüsiliste vajaduste eest praegu hoolitseda üsna tagasihoidlikult, mis tähendab, et kõigis teistes valdkondades tuleb ka hoogu maha võtta. Üle kuu aja normaalselt und mitte näinud inimene ei suuda tagada 100% puhtust ja muud perfektsust. Ja loomulikult tuleb arvestada, et lastele kulub keskmisest kõvasti rohkem aega. Seega olen oma vähest vaba aega investeerinud tegevustele, mis toovad kõige rohkem tulemusi. Ja võttes arvesse Pareto ehk 80/20 reeglit. Lühidalt tähendab see, et 20% tegevustest loob 80% tulemusi. Ehk ellu on sisse kirjutatud väikene tasakaalutuse printsiip. Seda arvestades teen eriti kvaliteetselt just neid 20% tegevustest, mis tagavad 80% minu rahulolust.

Hetkel mõjutavad minu elu tasakaalu, just seda sisemist tasakaalu, mis aitab välise pisukese kõikumise tähelepanuta jätta, eelkõige joogaharjutused, kvaliteetne toit ja värskes õhus viibimine. Sisemise tasakaalu olemasolul suudan jääda rahulikumaks oma lastega, leppida vähemate unetundidega, olla Hendrikuga sõbralikum ja hoida kodus elementaarset puhtust. Lisaks üritan välja uurida, mis on need 20% tegevustes erinevates eluvaldkondades, mis tagavad 80% parema vajaduste rahuldamise. Näiteks koristamist silmas pidades tundub mulle kõige olulisem, et köök oleks korras, voodid tehtud ja pesu pestud.

Pärdi puhul olen pannud tähele, et tema vajaduse minu tähelepanu järele rahuldab kõige paremini koos mingi sügavamalt mõtestatud tegevuse tegemine. Seega leppisin endaga kokku, et leian iga päev aega, et oma pojaga koos midagi meisterdada, uurida või avastada. Kolmapäeval värvisime Pärdi ettepanekul koos tema kive. Nimelt on poiss endale õuest kokku korjanud arvestatava kivide kollektsiooni, mida talle meeldib aeg-ajalt kaunistada, sorteerida ning isegi edasi kinkida. Pärt valis mulle ja endale sobivad kivid välja ja nii me neid maalisime. Sealt edasi läks Pärdi intellekt juba tööle, sest sisemine tasakaal oli saavutataud. Ta võttis erinevad klaasist anumad ja hakkas vaatama, millisesse anumasse milline kivi mahub. Ja sorteeris kivid ära. Pärast neid olulisi tasakaalu taastavaid tegevusi olid tema jonnipuhangud selleks päevaks enam-vähem läbi. Ja ta läks isegi omal algatusel õigel ajal magama.

Kive värvimas
Sorteeritud kivid

Emma puhul kehtib siiani kõige paremini siiski reegel, et mida rohkem ema tähelepanu, seda tasakaalukam ta on. Aga samas, tuleb ju arvestada, et väikene inimene alles saabus siia pealt vaadata täiesti tasakaalutusse ilma. Kogu see kõhus oleku turvalisus, pidev soojus, alatine toidule juurdepääs ja ema lähedus kadusid järsku ära. Asemele tuli kõik see, mis meil siin ümberringi on, aga millega suured inimesed juba harjunud on: lärm, lõhnad, valgus, enda eest seismine jne. Seega annan oma tütrele andeks tema natuke tasakaalutu oleku ja püüan teda toetada parimal viisil. Ka juba väga väikestele inimestele meeldivad tähendusrikkad tegevused. Montessori pedagoogika järgi on imiku esimene mäng ehk töö õhukaruselli jälgimine. Õhukaruselle on erinevaid vastavalt beebi vanusele ning esimene on Munari karusell, millega Emma juba ka vaikselt tutvust teeb. Kontrastsed geomeetrilised kujundid on lapsele hästi nähtavad ja aitavad beebil hästi keskenduda, kui need tasakaalu otsides õhu mõjul ringi keerlevad. Rohkem võid õhukarusselli ja selle meisterdamise kohta lugeda siit.

Emma tööd tegemas

Seega on igas minu natukene tasakaalust väljas elu hetkes siiski mingi väikene tasakaal. Eriti hea on olla, kui sisemine tasakaal on paigas. Siis suudan alistuda kogu sellele pisut kaost meenutavale elule ning olla õnnelik. Alistuda aitab teadmine, et tegelikult otsib elu alati tasakaalu ja vahepeal leiab selle. Siis tekib uus olukord ja elu hakkab otsima uut tasakaalu. Nii see kasv ja areng toimubki. Tasakaalu nägemiseks kaoses tuleb vaadata suuremat pilti või pikemat ajavahemikku. Ja võttes arvesse kogu minu elu, on tasakaal ka päris hea. Üks periood sellest elust on lihtsalt mõeldud rohkem lastele pühendumisele ja siis tuleb jälle periood millegi muu jaoks. Praegu olen ma eelkõige ema oma lastele, kellest ühe ellujäämine sõltub evolutsioonilist pilti arvestades ainult minust. Annan oma parima, et minu lapsed saaksid elada tasakaalus elu. Hoian, toetan ja õpetan neid. Eriti pean oluliseks õpetada, kuidas hoida sisemist tasakaalu. Sest elu on alati liikumises nagu õhukarussell, vahel kiiremini ja vahel aeglasemalt, ning saavutab ideaalseid tasakaalupunkte pigem harva.  

Üks kommentaar “Tasakaal”

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s