Heakskiit

Ma pole siiani julgenud jagada enda blogipostitusi Facebooki seinal. Kahel korral olen võtnud julguse kokku ja jaganud lugusid Facebook storys 24 tunniks. Aga see tundub kuidagi anonüümsem ja lihtsam. Facebooki sein on aga justkui avalik pöördumine kõigi nende umbes 400 inimese poole, kes mu sõbralistis on. Ilmselt ei tundu see teistele inimestele üldse nii suure asjana, mida keegi oma seinal jagab. Aga mulle ikkagi tundub. Justkui sõltuks minu positsioon või reputatsioon nende inimeste hinnangust, kellest enamikuga ma tegelikult ju igapäevaselt ei suhtle. Kas ma kardan, et need teised inimesed ei kiida minu lugusid heaks? Või pole ma ise tegelikult oma lugusid või suisa iseennast heaks kiitnud?

Alustasin oma blogi kirjutamist looga enesekindluse puudumisest. Olen taibanud, et enesekindlus ja enda heaks kiitmine ongi ju sisuliselt samad asjad. Miks ma ei saa ennast lõpuni heaks kiita? Kuskilt on sisse õpetatud, et heakskiidu ja armastuse pälvimiseks on vaja teha midagi veel enamat. Olla veel erilisem ja parem. Aga ma olen just selline nagu ma olen, sest ma olen elanud just sellist elu, nagu ma olen elanud. Mind on mõjutanud kindlad sündmused ja inimesed. See kõik ongi mind toonud siia punkti. Mis selles valesti on? Teised inimesed on mind korduvalt kiitnud. Ometi toob see kergenduse vaid korraks. Sest teised inimesed ei saagi mind heaks kiita, kui ma ise seda ei tee.

Mind nagu enamikke inimesi on kasvatatud üles süsteemis, kus edu mõõdetakse kiituses. Kus tublimad lapsed saavad rohkem tähelepanu ja toredaid asju. Kus heade tegude eest saab kiita ja halbade eest pahandada. Selline lähenemine on minu enesehinnangu väga suurel määral sidunud teiste inimeste hinnanguga. Aga ka nende teiste inimeste hinnang on tihti seotud kellegi teise omaga. Kes siis see lõplik hindaja on, kes jagab lõpliku heakskiidu? Olles siin maailmas päris kaua elanud, pole ma veel kohanud täiuslikke inimesi. Kõigil on omad head ja vead. Seetõttu ei peaks kellegi teise heakskiit või selle puudumine mind nii palju mõjutama. Aga mulle tundub, et väga tihti on juba väga varajasest east saati kiitus ainus tagasiside vorm. Kiitus, kas siis verbaalne või emotsionaalne, annab märku sellest, et ma olen oluline, mind armastatakse. Ja nii me püüdlemegi sinna poole, et pälvida veelgi enam kiitust. Teha veel rohkem veel paremini, äkki siis tuleb lõplik heakskiit. Mõistmata, et need asjad pole ju tegelikult üldse seotud. Armastada saab täitsa niisama, ka siis, kui keegi pole parasjagu tubli.

Olen Pärdile juba tema sünnist saati püüdnud anda piisavalt tagasisidet ja loomulikult heakskiitu. Tahan, et ta tunneks ennast alati armastatuna. Seepärast olen tema jaoks olemas, kuulan tema jutte, annan tema küsimustele sisukaid vastuseid, panen tähele tema tegemisi ja mõtteid. Märkan teda ka siis, kui ta midagi erilist ei tee. Et ta teaks, et armastuse ja heakskiidu pälvimiseks pole vaja midagi erilist teha. Pole vaja olla tubli minu jaoks. Mina armastan teda niigi. Kõik saavutused elus peaks ta tegema selleks, et endal oleks hea olla. Mitte teiste heakskiiduks, pigem olles sellest sõltumatu. Ka teisi inimesi proovin märgata ilma erilise suurema põhjuseta. Ütlen Hendrikule, et ma armastan teda, ka sellel hetkel, kui ta niisama köögis istub ja ajalehte loeb. Märkan inimesi lihtsalt niisama, isegi kui nad on täiesti eriliselt tavalised.

Märkan ja armastan inimesi isegi siis, kui nad käituvad “halvasti”. Seoses Emma sünniga tunneb Pärt, et teda armastatakse justkui vähem. Vahel ta nutab öösel ja hõikab mind. Tavaliselt ta rahuneb üsna ruttu, kui ma tema juurde lähen. Aga ühel ööl sellest ei aidanud. Ta oli väga endast väljas, suisa agressiivne. Siis ma istusin temaga keset ööd tema voodi kõrval maas (mis on nüüd muideks taas meie magamistoas) ja rääkisin talle, kui väga ma teda armastan. Rääkisin, et õe sünd ei mõjuta minu armastust Pärdi vastu. Rääkisin, et emadel on nii, et nad saavad hästi palju armastada kõiki oma lapsi. Rääkisin, et mõnel emal võib olla ka näiteks seitse last, aga ta jõuab neid ikka armastada. Algul on lapsed väikesed ja nõuavad rohkem ema tähelepanu, aga see läheb üsna pea mööda. Siis ma saan jälle anda Pärdile täpselt sama palju tähelepanu kui Emmale. Ma jutustasin talle hästi pikalt, kui tähtis ta mulle on. Ja iga lausega Pärt rahunes järjest rohkem, kuni uinus täielikult. Loomulikult ei viinud see öö Pärdi probleeme ära, aga tegi neid natukene vähemaks küll. Ja rohkem selliseid hüsteerilisi nutte esinenud pole.

Proovin heakskiitu Pärdi osas säilitada ka siis, kui ta teeb midagi minu jaoks imelikku. Näiteks räägib mingeid imelikke nalju või veidraid lugusid. Ka siis, kui ta eelistab asju, mida mina justkui heaks ei kiida. Ma aktsepteerin teda sellisena, nagu ta on ja teadvustan, et enamik sellest minu jaoks veidrast käitumisest on lihtsalt mingi faas või katsetus ta elus, mis on ühiskonnas toimimiseks vajalik. Kõigil inimestel on elus erinevaid perioode, mis on mingil põhjusel vajalikud. Proovin olla vähem kriitiline ja tunda rõõmu sellest, et mu poeg kasvab suureks. Ja olen pannud tähele, et mida rohkem ma Pärdi tegemisi aktsepteerin, seda vähem ilmub seda minu jaoks imelikku käitumist. Just oma lapsi igal moel aktsepteerides saan anda teada, et nad on igal juhul heaks kiidetud. Heaks kiidetud inimene on rõõmsam ja enesekindlam. Ta julgeb katsetada ja teeb suurema tõenäosusega paremad valikud.

Seoses heakskiidu teemaga oma elus olen järjest enam märganud, kui tihti ma midagi heaks ei kiida. Kuidas isegi täiesti võõrast inimest vaadates võib ilmuda mingi kriitika tema suunas. Aga siis teadvustan endale, et kõik inimesed ongi erinevad. Mitte keegi siin maailmas pole täpselt selline nagu mina. Igal inimesel on omad põhjused, miks ta midagi teeb. Teiste inimeste elu teadmata on väga kerge hukka mõista. Aga mille jaoks? Sallivus, aktsepteerimine, heaks kiitmine muudavad elu kõigi jaoks palju ilusamaks. Seepärast harrastan sallivuse ja heakskiidu kasvatamiseks vahel seda, et proovin iga vastutuleva inimese juures tuua enda jaoks välja ühe positiivse asja. Et mul tekiks rohkem harjumus näha head ja olla heatahtlikum. Näha maailmas rohkem seda, mida ma heaks kiidan. Niimoodi kogu aeg heaks kiites muutub maailm ka päris heaks. Ja iga heaks kiitmisega kiidan ka iseennast rohkem heaks.

Kõige olulisem ongi ju heakskiit enda suhtes. Kui mina ise olen enesekindel ja endaga rahul, jäävad väga palju probleemid olemata. Ennast heaks kiites saan ma lõplikult kinnitust, et pole vaja olla täiuslik, et olla piisavalt hea. Eksimused ja vead on normaalsed, need on osa õppimise protsessist. Meie katsetused viivadki meid paremate lahendusteni. Ennast heaks kiites on vigu palju lihtsam tunnistada. Sest need ei häiri nii väga. Ma tean, et ma olen piisavalt hea ja mõned vead ei muuda seda. Oma puudusi või omapärasid ei pea häbenema. Nagu ma ka oma lastele püüan õpetada: heakskiidu pälvimiseks ei tule teha midagi erilist või püüda olla kellestki parem. Igaüks on indiviid, omamoodi ilus ja omal teekonnal. Võib olla ma ei saagi kunagi täiuslikuks? Armastada võin ju ennast ikkagi.

Ükspäev, kui ma ennast täiesti igakülgselt lõpuni heaks kiidan, pole teiste heakskiit mulle enam ilmselt kuigi tähtis. Mis ei tähenda, et ma sellest hoolida ei võiks. Lihtsalt siis ma teeksin või jätaksin tegemata hoopis vähem asju võttes kasvõi alateadlikult arvesse teiste heakskiidu saavutamise võimalust. Enda lõplik heaks kiitmine võiks anda suisa üüratu vabaduse olla lihtsalt niisama piisavalt hea. Ilma midagi uut järjekordselt saavutamata või kuidagi eriliselt silma paistmata.

Võib-olla ei kirjutagi ma kunagi seda täiuslikku lugu, mis vääriks Facebookis jagamist. Seepärast kiidan ennast heaks ja jagan seda. Ja mitte sellepärast, et pälvida teiste heakskiitu, mis on ka iseenesest tore, vaid selleks, et pälvida lõpuks heakskiit iseendalt.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s