Headus

Kolmapäeva varahommikul saabusime perega Taisse, Krabi piirkonda. Lennujaamas oli meil vastas meie kallis vahetuslaps Krit koos oma vanematega. Krit, kes elab muidu Bangkokis, jääb kogu puhkuseks meiega. Tema vanemad tulid ainult kolmeks päevaks, et meiega kohtuda. Täna lendasid nad juba Tai pealinna koju tagasi. Nagu Kriti headusest arvata oligi, on ka tema vanemad väga head inimesed. Nad tulid üks päev varem kohale, et vaadata üle kõik kohad, kuhu meid viia. Kriti vanemad väljendasid oma headust ja tänulikkust igal võimalusel. Meid viidi ainult parimatesse restoranidesse, kus nad maksid kõige eest. Ka viidi meid ühte ilusasse templisse mediteerima. Nad teavad, et meile läheb ka selline asi peale. Lisaks viisid nad meid parimasse supermarketisse, valisid sealt parimad söögid ja maksid taaskord kõige eest. Kõige tipuks kinkisid nad kõigile meie pere liikmetele väga kaunid ehted, mis olid lastud teha väga kuulsates Tai templites. Kriti pere kinnitas, et minu käevõru, laste Buddha kujutisega kaelaripatsid ning Hendriku kaelaripats on tehtud erilisest metallist, suure headusega ning kaitsevad meid alati. Tundsin, et lisaks väga erilistele Tai munkade palvetele kandsid need ehted ka kogu Kriti vanemate headust ja tänulikkust, mis on vähemalt sama tugev jõud, kui munkade palved.

Lõuna Kriti perega

Paari päeva jooksul, mis oleme Tais veetnud, olen saanud veenduda, et Tai söök on tõesti nii hea, nagu räägitakse. Kuigi puhtaid taimetoite pole menüüdes just palju, on olemasolevad igatahes väga puhta maitsega ja kerged süüa. Hoopis erinevad enamikest taimetoitudest, mida Euroopas pakutakse. Alati oleme võtnud ka kookosed, et sealt maitsvat mahla juua ja magustoidud. Kuulsat kleepuvat riisi mango kastmega pole õnnestunud nendes uhketes restoranides, kuhu Kriti vanemad meid viisid, veel süüa. Aga õnneks on enamik meie puhkust veel ees. Seega saame kohalikku headust, mis võtab ka toidu kuju, veel palju nautida. Loomulikult teeme kodus ka süüa. Täna õhtul vaaritasid Hendrik ja Krit aedviljanuudleid aedviljade ja soja kastmega. Hendrik kommenteeris, et kodune söök pole meil päris nii uhke, kui restoranide hõrgutised. Aga ütlesin, et see on tehtud teie südame headusega ning seetõttu veelgi parem. Igatahes sai kõik õhtusöök söödud.

Täna käisin esimest korda Tais ookeanis ujumas. Olen suur India ookeani austaja ja üldse meeldib mulle väga looduslikes veekogudes ujuda. Pärt, Krit ja Hendrik nii suured ujumise fännid pole. Nemad ehitasid õhtupoolikul pigem liivalosse, sellel ajal, kui mina lainetes hullasin. Lõpuks veest välja tulles tundsin, kuidas suur hulk ebavajalikku jäi hiiglasliku veekogu sisse ning minu loomulik headus, mis vahel läheb pisut peitu, tungis veelgi rohkem esile. Emma nautis rannamõnusid kärus kerge tuulekese käes magades ja oma loomulikus püsivas headuses kümmeldes. Mina kavatsen igatahes nüüd iga päev meie kodu lähedal rannas veemõnusid nautimas käia ning meie vinge rendiautoga plaanime avastada ka kaugemaid randasid. Kuna oleme siiani ajavahest pisut unised, pole me veel suutnud suuri plaane teha. Igatahes on selge, et Tail on pakkuda palju headust, ning me kavatseme seda täiega nautida. Et oleks hea olla. Loodame, et headus tuleb meiega kaasa ka Eestisse, kus inimestel seda praegu väga vaja on.

Peatume mere ääres ühes mõnusas majas, üsna maapiirkonnas. Koidu ajal siin kuked kirevad, ühtegi suurt asutust lähedal ei ole ja sõidukeid liigub ka pigem harva. Loodus on ka üsna puutumata ja ümbrus puhas. Väga hea koht, kus puhata ja nautida aega perega. Krit elab ka meie juures, nagu headel aegadel Eestiski. Pärt ja Krit taastavad häid vennalikke suhteid. Oleme nüüd justkui kolme lapsega pere – iga laps erinevas eluetapis, aga igaüks omamoodi väga armas. Lastele omast headust täis. Isegi Krit, kuigi ta on juba 17-aastane. Mõned inimesed kuidagi suudavad seda headust endas rohkem alles hoida. Või pigem mitte seda igasuguse jamaga katta. Mõni inimene suisa kogu elu. Sest tegelikult on igas inimeses olemas see loomulik headus. Mõnikord lihtsalt varjab seda mitu muud maski. Aga väikestes lastes, eriti beebides on lõputu headus kogu aeg olemas ning nende silmadesse sügavalt vaadates saab seda ka ise kogeda.

Selles mõnusas, headust ja armastust täis õhkkonnas, olen sageli kogenud eestlastele omast tunnet: justkui ei vääriks ma seda kõike. Täna, kui Kriti vanemate valitud Buddha templis Emmat kõhukotis kiigutades mediteerisin, tundsin, kuidas suudan sellest tundest üha enam lahti lasta. Teadvustasin endale, et ma püüan ju olla hea inimene ja teha häid tegusid, üha rohkem ja rohkem. Olles sealjuures võimalikult isetu ning tegemata head selleks, et midagi vastu saada. On ju loomulik, et tõeline headus kutsub esile headust ka teistes. Lisaks Taile olen headuse suuremat kohalolu tundnud isegi meie muidu üsna karges Eestis. Seda headust tänulikult vastu võttes, mitte sellele kuidagi vastu võideldes, tekib headust ainult juurde. Nii tekib headust juurde minu jaoks, aga ka nende jaoks, kes head teevad. Nii headust vastu võttes, hoides ja jagades tuleb headust maailmas üha rohkem esile. See aitab inimestel jääda positiivseks ja hakkama saada ka rasketel aegadel. Headuses elada on väga hea. Nii on headus meie sees ja meie ümber ning annab meile jõudu. Jõudu olla hea enda vastu ja seeläbi hea ka kõigi teiste vastu. Igal hetkel ja alati.

Võtame kõik midagi head headuse terviseks! Et seda siis edasi anda.

Leave a Reply