Voog

Enne Taisse tulekut viibisime mõned päevad oma vahepealses kodulinnas Tallinnas. Ööbisime mu sõbranna Airbnb korteris Veerennis. Väga mõnus piirkond ja ilusad uued kortermajad. Õnneks või kahjuks me Tallinnas elades sinna ei sattunud, muidu ehk elaksime praegugi veel pealinnas. Tundsin Tallinnas oleku ees teatavat ebakindlust. Eriti kuna teadsin, et pean päris palju toimetama ilma Hendrikuta. Ma polnud pärast Tallinnast ära kolimist pealinnas käinud ning mind valdasid selle linna osas üsna negatiivsed tunded. Sain aga aru, et Pärdi ja Emmaga normaalselt toimimiseks tuli esmalt vana vimm unustada. Siis saan olla selgem ning vältida ebameeldivusi ja hoida oma kampa rõõmsana. Ma soovisin nii väga, et meie Tallinnas viibimine, aga ka reis Taisse toimuksid mõnusas voogamises: vabas, takistusteta ja positiivses liikumises.

Olen voo olemust viimasel ajal rohkem uurinud ning õppinud seda järjest rohkem teadlikult esile kutsuma. Aga voogu saab luua ainult siis, kui olen selge: emotsioonid ei koorma ja mõistus ei pajata ülemäära ehk ma olen teadvel. Niimoodi mõnusas olemises toimetades on takistuste asemel ainult võimalused ja lahendused ilmnevad ülikiiresti. Seepärast ei karda ma ka lastega reisimist või muid ebamugavust põhjustavaid olukordi. Ma tean, et kõigele on olemas hea lahendus. See tuleb lihtsalt üles leida ja rakendada. Ning selleks on parim võimalus olles voos, olles elu poolt kantud.

Üks hästi lihtne viis, kuidas mina mõnikord voogu saavutan, on tantsimine. Ma panen mingi mõnusa, aga mitte liialt agressiivse muusika mängima ja hakkan tantsima. Juba oma esimeste mälupiltide kohaselt olen ma alati armastanud tantsimist. Tants viib mind seisundisse, kus aega justkui pole. Ma satun natukene nagu kaaluta olekusse ja kõik tundub ilus ning mured kaovad. Kogu mu olemus on ühtne ning toimub imeline loomine. Tantsides tunnen ennast tõeliselt elus. Teadlikult tantsides olen ma voos ja seda voogu saab ülal hoida ka muude tegevuste jaoks. Lisaks olen avastanud, et kui mina niimoodi tantsin, satuvad voogu ka mind ümbritsevad inimesed, eriti lapsed. Pärdi hetke toomiseks olen ma sageli kasutanud tantsu. Mäletan, et juba väga väikse beebina meeldis talle lummatult vaadata, kuidas ma tantsin. Sama on Emmaga, kes on minu tantsu ajal ka mõnusas voos ja tantsib kaasa.

Voos leian alati võimaluse

Pärdile mõjub minu voog kohe nii hästi, et minu vooga kaasa tulles leiab ta varsti hoopis oma tee. Mõnikord ta tantsib minuga algul kaasa, aga siis olles samuti eriti mõnusas loomise olekus, hakkab hoopis midagi ise keskendunult toimetama. Ja nii juhtus ka seekord Tallinnas. Me tantsisime algul päris kaua aega kolmekesi koos ja siis suundus Pärt oma toimetustele. Mina ja Emma jätkasime mõnda aega tantsu. Siis jäi Emma magama, aga Pärt oli ikka oma voos. Ka näiteks Montessori lasteaedades ja koolides luuakse lastele parimad tingimused selleks, et nende õppimine toimuks täielikult voos. Nii on olemas vajalik keskendumine, loomulik huvi maailma vastu, heatahtlikkus kaaslaste osas ja avastamise võime.

Voo saavutamise viise võib olla mitmeid, aga kindlasti aitavad igasugused nauditavad ja teadlikult tehtud tegevused sattuda voogu. Hiljem tuleb voogu lihtsalt ülal hoida. Näiteks ühel õhtul siin Tais õhtusööki valmistades ilmnes eriti mõnus voog. Kõik toorained on nii värsked ja isuäratavad ning seepärast on toiduvalmistamine veel eriti nauditav. Voos valmistatud toit tuleb alati oluliselt maitsvam, sest ilmneb inspiratsioon katsetada uusi ja põnevaid viise, mis heas energias toimetades ka hästi õnnestuvad. Üldiselt sööme aga Tais päris palju väljas, sest oleme avastanud mõned eriti väärt toidukohad, kus kõik toidud sünnivad kindlasti mõnusas voos. Muidu need poleks oma lihtsuse juures nii maitsvad.  

Esimestel päevadel Tais oli aga meil voogu päris raske saavutada ja lapsed olid seetõttu ka pisut rahutumad. Nad saavad kohe aru, kui vanematel pole parimad päevad. Emma ja Pärt tunnevad siis ennast kindlasti pisut vähem turvaliselt. Me olime Hendrikuga ju pikast reisist väsinud, ajavahe oli suur ning lisaks ka olud võõrad. Mida rohkem oleme aga puhanud, oma ümbrust kaardistanud ning olustikuga tutvunud  ja omavahel koostööd teinud, seda lihtsamaks on muutunud ka paremate lahenduste leidmine. Nüüd on ka siin voo saavutamine üha kergem ja kogu seltskond veelgi rõõmsam ja rahulikum. Või siis vähemalt meie Hendrikuga. Lisaks oleme Hendrikuga teinud koos praktikaid ja katsetusi, et leida veelgi kindlamat ühist voogu. Ikka selleks, et meie suhe oleks tugevam ja perekond rõõmsam. Voos olles saame kõik võimalikult palju märgata ja nautida elu headust.

Mõnedel eriti headel aegadel on kogu mu elu justkui tants – ühtlane ja takistusteta rõõmus liikumine ilma mingisuguste soovideta peale soovi kogeda just käesolevat hetke. Voos tegutsedes ma ei mõtle, ma lihtsalt tean ja tegutsen. Voos pole hirmu ega muret. Voos tegutsedes usaldan ma ennast, aga usaldan rohkem ka elu ja teisi inimesi enda ümber. Ma saan lasta lahti vajadusest kogu aeg kõike teada ja kontrollida. Lastes lahti vajadusest kontrollida, jääb väga palju konflikte olemata. Täna hommikul ujumas olles ütles Pärt mulle väga ilusti: „Hõlju, emme, siis ei puuduta jalad kive.“ Just nii kirjeldaks mina voogu. Ma lihtsalt hõljun elust läbi ja raskused ei puuduta mind. Nendes kohalolu asjades tasub lapsi kuulata, nad jagavad enamasti veel väga hästi teemat.

Mõnikord on elus nii, et kõik sujub. Mingid olukorrad, mis teisel päeval võiksid suurt stressi põhjustada, lahenevad justkui imeväel ja igasugused takistused kaovad nagu iseenesest. On selline tunne, et elu kannab. On voog. Need on kõige mõnusamad hetked üldse ja mida rohkem neid on, seda parem on elukvaliteet. Tavaliselt need olukorrad lihtsalt juhtuvad, voog ilmub kuidagi. Aga kui voo olemust uurida, saab teada, kuidas sellist voogamist ise teadlikult esile kutsuda. Niimoodi võib voost saada uus normaalsus, kus mu terve elu on üks mõnus voog.

Meie voog siin Taimaal hakkab ilmselt selleks korraks läbi saama. Krit lahkus juba pühapäeval, sest siseriiklikud lennud muutuvad ka järjest harvemaks. Meie lennuk Helsingisse lahkub kõigi eelduste kohaselt Krabist 25. märtsil. Anname oma parima, et voog kannaks meid elus ikka õigesse kohta ja meile avaneksid parimad võimalused. Loodan, et suudan olla voos ja nii luua vastavalt elu antud kaartidele võimalikult head olemist. Sest muuta saan vaid seda, mis on minu kätes. Kõik muu voogab omasoodu. Mul on võimalik ainult oma voog selle suure vooga parimal viisil sünkroniseerida.

2 Comments

  1. pihelk ütleb:

    Ilusasti öeldud Pärdil! Meie siin katsume luua sellist voogu, kus kaks lasteaialast saavad kodus hästi hoitud ja samal ajal mõlema tööasjad kodust aetud ja lisaks veel üks magistritöö kirjutatud. Kui päev õnnestub õigesti üles ehitada, siis on see pea-aegu tehtav. Kusjuures lapsed on nüüd juba poolteist nädalat kestnud koduse eluga väga rahul, ei igatse väga kuhugi ega kedagi. See tundub neile kuidagi loomuomane olek. Ja minu jaoks on ka neil rahulikel ühtemoodi päevadel oma võlu.
    Teile head koduteed ja sisseelamist siinsetesse teistmoodi oludesse!

    1. ooliblikas ütleb:

      Aitäh! Soovime teile ka kõike paremat! Et tähtsad ülesanded ikka kõik tehtud saaks ja elu kannaks :)!

Leave a Reply