Maale

Eelmise kolmapäeva õhtul pakkisime oma pere koos tuhande suhteliselt vajaliku asjaga auto peale ning alustasime sõitu Vehendisse, oma maakoju Võrtjärve ääres. See oli päris ebareaalne, kui palju asju Volvo V60 mahutab. Oleksin pidanud pilti tegema, aga ei tulnud tollel hetkel meelde. Toidukotte oli juba neli, et ma saaks ikka töömeestele, kes maakodu remondivad, kogu aeg head toitu pakkuda. Lisaks muidugi igasugused riided, töövahendid, magamisriided, vanker ja võõrasema taimed ning isegi üks mulle kõhuni ulatuv elupuu. Mulle ja Emmale jäi tagaistmel napilt ruumi. Pärt oli oma suure turvatooliga eesistmel, jalgade ees tööriistakohver ja ilmselt ühtteist veel. Loodetavasti läheb varsti see pakkimine ja auto peale mahutamine lihtsamaks, kui ei pea kõiki asju kogu aeg edasi tagasi sõidutama. Vaid saab ühtteist maale jätta. Ja no elupuud pole ju vaja ka enam kaasa võtta, see sai istutatud. Ja eks ma üritan üldse vähemate asjadega hakkama saada.

Vehendis on Hendriku isa suguvõsal suur krunt, täpselt Võrtsjärve ja männimetsa vahel. Seal krundil on kolm maja, millest ühte me nüüd hakkasimegi korda tegema. Tolles majas suvitasid vanasti Hendriku kuulsad esivanemad Harri ja Aliise Moora. Hendriku isa suvemaja on krundi tagumises otsas. Lisaks on krundil veel varem Hendriku vanaisa kasutuses olnud maja, mida nüüd kasutab Hendriku Soomes elav tädi oma perega. Ühesõnaga on seal Vehendis üks mõnus kommuuni elu. Seekord olime siiski ainult meie ja neljapäeva hommikul appi saabunud Hendriku keskkoolis õppivad nooremad vennad. Neil oli nimelt sellel hetkel koolivaheaeg ning Hendrik arvas, et poisid peaksid ikkagi ka perekonna tegemistest osa võtma.

Perenaine jagab tublidele meestele süüa

Maal on värske õhk, linnulaul, järve- ja metsahääled. Öösel on hästi pime ja kõiki tähti on suurepäraselt näha. Eriti mõnus vaatepilt näiteks siis, kui öösel krundi servas olevasse pisikesse majakesse asja on. Maal harjusime ruttu ära, et tegelikult pole väljas üldse külm. Tuleb lihtsalt tegutseda ja nii polegi ülemääraseid riideid vaja selga toppida. Väike naabripoiss jookseb näiteks juba kuu aega päris tihti paljajalu ringi ning käib hommikuti järves ujumas. Pärdil on temaga koos väga tore loodust avastada ja vahel ka meestel tööl abis käia. Selles mõttes on mul Pärdiga maal üpris hooletu, tegevustest tal puudus ei ole. Vahel on vaja lihtsalt head sööki anda ja kosutavalt kallistada. Ja no natukene hoogu maha võtta ka, kui näen, et tal silmad enam lahti ei püsi.

Seevastu Emmaga on maal natukene raskem toimetada. Palju on õues asjatamist ja ringi jooksmist. Ta saab küll kõhukotis olla, aga see piirab minu liigutuste ulatust. Aga varsti läheb soojaks ja tüdruk muudkui kasvab, niiet peagi saab ta juba murul asjatada. Niikaua pean alistuma asjaolule, et ma olen ikkagi beebi ema ning pean toimima vastavalt võimalustele. Aga toas süüa teha, nõusid pesta ning sellel ajal tantsida meeldib Emmale ka Vehendi köögi põrandal. Ja õues on ikka mõnus ema süles olla.

Maal on kõik palju rohkem päris. Loodus ümberringi on ehe: sealsed hääled, lõhnad. Tegevused on kuidagi tõelisemad, koheste füüsiliste tulemustega. Kaevust vesi võtta, tuppa kanda, pliidi alla tuli teha, toitu ja lilli kasvatada. Sealne südikas toimetamine pakub tõelist rahuldust. Niisama kükitada ja telefoni vahtida ausalt öeldes aega eriti ei ole. Täitsa inimlik tunne tekib kohe. Kui mu õde ühel õhtul meile külla tuli imestas ta selle üle, et ka toas olid kõik asjad päris. Vanaegsed nõud ja mööblid kestavad kaua, sest on hästi tehtud. Vehendi majades pole plastikut peaaegu üldse, nii ehe tunne on toimetada.

Aga maal on linnainimesele hästi palju ebamugavust, kohe igal nurgal. Mõnus praktika oma mugavusstooni laiendamiseks ning eheda eluga tutvumiseks. Kui eile õhtul tagasi Tartu vingesse korterisse tulime, tundus isegi vetsus käimine tõeline luksus. Rääkimata dušist, nõudepesumasinast ja isekütvast toast. Iga selline ebamugavuses käimine muudab tugevamaks, aga ka tänulikumaks selle eest, mis mul olemas on. Eks me nüüd laadime siin mugavuses natukene oma patareisid, et varsti taaskord maa tõelisusse sukelduda ja tugevamaks saada.

Maal nõuab asjade ärategemine rohkem energiat, mistõttu tuleb kõike paremini planeerida. Et mitte tühjalt rapsida, sest energia kulub õhtuks niigi ära. Näiteks tuli mul olla leidlik ja otsida aega nö omaette olemiseks. Kujunes välja mõnus traditsioon, kus läksin Emmaga pärast hommikusööki natukeses ajaks metsa jalutama. Beebi jäi tuttu ja mina mõlgutasin mõtteid. Kohanesin loodusega ja suhtlesin Maaga. Alati käisin samal raiesmikul päikese käes ilma püksata kükitamas ja asju ajamas. Pärast seda kammisin juukseid ja andsin päris palju neist iga kord Maale tagasi. Teate küll, pärast sünnitust tavaline värk. Aga ilma halva emotsioonita, sest ma tean, et vahel tulebki asjad tagasi anda.

Maal olles tajun palju rohkem seda, et ma olen tõesti osa sellest Maast. Kuidas kõik asjad, mis mul on, kaasaarvatud mu keha, on Maast tehtud. Ühtegi teist materjali meil Maal ju polegi. Seepärast oskan olla veelgi lugupidavam. Tänada Maad kõige eest, mis mulle on antud ja teada, et see pole tegelikult minu oma. See on mulle kasutamiseks. Maa andis ajutiselt mulle. Et ma kasutaks, teeks sellega midagi asjalikku. Ja kui ma olen kasutamise lõpetanud, annan asjad edasi või Maale tagasi. Vehendis koristasime palju ja viskasime palju asju minema, st andsime need edasi või Maale tagasi. Pole vaja asju kinni hoida, sest Maa ressursid on piiratud. Kui kõik asju endale peavad, saab Maa lihtsalt otsa. Ja Maa vajab materjali, et vana asemele uus kasvatada.

Anname edasi/Maale tagasi

Vingest linnapreilist hakkabki tasapisi maakas saama. Aga linnas on ka väga mõnus. Maa on ju tegelikult siin samuti, kui oskan näha ja ära tunda. Igatahes tunnen ma seda, kuidas ma Maale lähemale jõuan ja teda rohkem tundma õpin. Järjest rohkem tekib küsimus: ma sündisin siia Maale, aga mida ma siin teha saan? Ja kuidas teha Maal asju nii, et oleks hästi tehtud? Kuidas kasutada Maa lahkust kenasti? Maale meelepärasel viisil.

Leave a Reply