Ruum

Olen pidevalt oma elus faasis, kus tuleb ruumi juurde teha. Tahaks nii palju headust teha, näha, kogeda. Aga kõigile asjadele siin elus on vaja teha ruumi. Ruumi, kuhu asjad mahuvad. Kui ma kaalusin paar päeva enne joogaõpetaja koolituse algust, kas koolitusel on minu elus ruumi, siis tundus, et väga ei ole. Aga ma tahtsin seda asja oma ellu ja otsustasin ikkagi proovida ruumi teha. Esimene nädal oli kõige raskem. Kogu mu elu ruum oli täis igasuguseid muid asju. Õnneks hästi paljud asjad minu elu ruumis ei olnud mulle enam vajalikud. Seega sain ma tasapisi hakata ruumi korrastama, et rajada teed koolitusega seotud tegevustele. Pean endiselt mõnel õhtul olema pisut kauem üleval, kui tahaks, et kõik vajalikud tegevused päevaplaani ära mahutada. Minu ruum on aga palju paremas seisus kui enne koolitust, sest seal on rohkem neid asju, mida ma ise sinna hetkel soovin ja vähem neid, mis minu ruumi segama olid hakanud.

Lisaks olen hakanud tegema rohkem ruumi, kuhu mahub Hendrikuga koos elu nautimine. Pikalt koos olles ja lapsi kasvatades tuleb paratamatult ette olukordi, kus tundub kogu ruum väga segamini. Olukordi, kus võivad ilmenda eriarvamused või arusaamatused. Et seda külge oma elus tasakaalustada, tuleb teha ruumi hoopis headust loovatele tegevustele. Rõõmsatele vestlustele, naerule, tantsule, kunstile, muusikale, intiimsusele. Kogu selle elu kõrvalt võib mõnikord olla raske nendele naudingut ja elujaatust toovatele tegevustele koos ruumi leida. Aga tegelikult peaks ehk olema vastupidi. Ruum võiks olla täis naeru, rõõmu ja headust ning selle kõrvale tuleks teha ruumi kõigele muule. Ka see ruum, mis liidab elukaaslasi, võiks olla särav ja armastust täis. Koos soojusest särelevas ruumis ühiseid argitegevusi tehes õnnestuvad need ju hoopis paremini. Mida rohkem ruumi leiame meeldivatele tegevustele, seda rohkem meeldivust ka meie ruumis igal hetkel on. Ja meeldivas ruumis on ükskõik kellega koos armsam olla. Eriti veel oma armsamaga.

Meie eluruume täidavad nüüd klaveri kaunid helid

Hoian oma ruumi võimalikult puhtana ebavajalikest asjadest, et sinna mahuks rohkem vajalikke asju. Jälgin pidevalt, mis minu ruumis mind enam ei teeni ning eemaldan selle õrnalt. Et teha ruumi kõigele sellele, mis minu elu positiivses suunas edasi viib. Mõnikord on mõni asi ruumis juba oma aja nii ära elanud, et võib lausa olla kõdunema hakanud. Sellistest asjadest on tegelikult kõige raskem vabaneda. Esiteks on need muutunud ruumis üsna märkamatuks, kuna on seal justkui kogu aeg olnud. Tundub, nagu oleksid need osa ruumist. Ja isegi kui seda kõdunevat asja märgata, tundub see nii ebameeldiv, et tundub lihtsam ta sinna tagumisse toanurka mädanema jättagi. Kui jätta need ilmselgelt halvaks läinud asjad alles, täidab varsti ebameeldiv lõhn kogu ruumi. Niiet enam ei piisa halvast asjast vabanemisest. Vaid kogu ruum tuleb korralikult ära puhastada. Et oma aja ära elanud asja kopitavast lõhnast jäädavalt vabaneda. Seega on efektiivsem märgata ruumi olukorda ajas pidevalt ja koristada vastavalt tegelikule vajadusele. Iga päev natuke. Suurpuhastused on ka toredad, aga tegelikult on eesmärk elada kogu aeg korrastatud ruumis.

Eelnevalt kirjeldatud protsess leiab aset ka minu elus. Nii väljas kui sees. Ma olen investeerinud väga palju aega ja energiat, et oma ruumi puhtaks ja kauniks teha. Ja üldises plaanis tundubki kõik juba väga õdus olevat. Aga tuleb välja, et kõige tagumises nurgas, sinna kuhu muidu ei näegi, kui tuba juba üpris korras pole, on need kõige kopitavamad asjad veel alles. Nüüd tuleb julgus rindu võtta ja südikalt ka need kõige kõdunenumad segajad oma ruumist eemaldada. Enam pole võimalik pead liiva alla pista või mujale vaadata. Ikka on lihtsam alustada toa koristamist kergematest asjadest ja tunda rahulolu oma saavutuste üle. Aga enesekindlus, mis selles protsessis kogutakse, kulub väga ära kõige suuremate asjade õrnaks eemaldamiseks. Just nimelt õrnaks, isegi elegantseks. Et mitte ruumi veel rohkem kõduga ära määrida. Ja see on kogu ruumi korrastamise kõige raskem osa. Samas toob ka enim tulemusi. Puhast ja korras ruumi saab hõlpsa vaevaga asuda kaunistama ning sättida sinna just neid asju, mis hetkel kõige kaunimad ja vajalikumad tunduvad. Ja juba korda tehtud ruumi on ka palju kergem korras hoida .

Loomulikult puhastan ma oma ruumi kõige enam armastusest iseenda vastu. Korrastan soovist elada puhtas ja meeldivas ruumis, mida saab hõlpsalt vastavalt vajadusele ümber korraldada ja meelepäraselt kaunistada. Minu ruumi kvaliteet mõjutab aga kõiki inimesi, kes minuga rohkem või vähem kokku puutuvad. Puutudes kokku minuga, saavad nad osaks minu ruumist. Nad astuvad minu tuppa ja reageerivad vastavalt ruumi olukorrale. Lapsed on selles osas suurepärased indikaatorid. Pärt ja Emma tajuvad kohe igasugust ebapuhtust ja korralagedust minu ruumis ning hakkavad seda peegeldama. Tihti pole vaja nende puhul muret otsida mitte kuskilt mujalt kui minu enda ruumist. Mida puhtam on peegel, seda rohkem näitab ta ainult seda, mis peegli ees seisab. Seepärast on laste reageeringud, eriti kui nende enda elus on kõik korras, ka nii otseses sõltuvuses minu ruumi puhtusest. Seevastu on musta peegli pilt hägune ning ebaselge. Mistõttu ei pruugi mina ise alati adekvaatselt suuta oma ruumi olukorda hinnata.

Minu ruumi puhtusest ja ilust sõltub ka see, milliseid olukordi ja asju see ligi meelitab. Kogu loomine toimub ruumis. Sest ruum hoiab kõike. Kõik asub ruumis. Ja minu elu toimub minu ruumis. Soovides ligi meelitada teatava kvaliteediga vahendeid, peavad need kvaliteedid vähemalt mingil määral olema esindatud ka minu ruumis. Olles pidevalt ebameeldiv, tuleb aina ebameeldivust juurde. Sest ebameeldivus põhjustab ebameeldivaid reageeringuid. Olles aga armastav ja ilus, saan ma alati palju paremaid tulemusi. Seega on iga asi minu ruumis sinna tulnud tegelikult minu enda tegude tulemusena. Ja ainult minu enda tegude tulemusena saan ma asju oma ruumist eemaldada. Mina loon oma ruumi ja vastutan selle heakorra eest. On minu enda kätes muuta oma elu ruum kaunilt säravaks ning täita ainult vajalike asjadega.

Kaunistasime sellel nädalavahetusel tublisti oma eluruume ja lisasime ilu

Ja ma hoian oma ruumi avatud, et hoida ühendust eluga. Hoida ühendust kõige ja kõigiga, mida ma oma ellu soovin. Olla ühendatud teiste ruumidega, kogu ilmaruumiga. Ma hoian oma isikliku ruumi avatud ka sellel hetkel, kui ma füüsiliselt millestki või kellestki kallist lahkun. Andes märku, et meie lahkumise põhjuseks pole soov teda oma ruumist ära ajada. Pärt läheb meelsasti lasteada, kui ta tajub, et ta ei pea minema. Et ma ei aja teda oma ruumist ära, vaid ma hoian seda lapsele ikka avatud. Isegi kui me pole koos. Lapsed lähevad isegi unemaale lihtsamalt, kui nad tajuvad minu kohaolu, minu avatust ja toetust. Kui nad teavad, et minu ruum on neile alati avatud ning sädeleb armastusest. Ning nad saavad minu ruumi igal ajal tulla. Või tegelikult seal kogu aeg olla.

Igas ruumis saab minna unemaale, kui seal on armastus.

Ma hoian oma ruumi parimas korras, kaunistan seda ja täidan rõõmu ning armastusega. Ma hoian oma ruumi avatud kõigele ja kõigile, keda ma oma ellu soovin. Oma kaunis ruumis loon ma armastusega just seda, mida ma kõige enam vajan ja soovin. Ning jagan seda nendega, kellel on vaja.

Ruum sisaldab kõike ja kõiki. Me kõik oleme tegelikult koos osa sellest suurest ruumist, Ilmaruumist. Igaüks oma väikeses toas. Et kogu suur ruum armastusest särama panna, on vaja kõigi panust. Toad koristada ja kaunistada ning julgeda lukus uksed avada. Ainult nii saame kogeda kogu Ilu, mis üldse on.

Leave a Reply