Lihtsalt

Mida rohkem sean ma esikohale iseenda vajadusi, seda parem inimene ma olen. Ja seda parem on inimestel minu ümber. Sest ma olen rõõmsam, enesekindlam, puhanum, hoolivam ja empaatilisem. Lisaks olen märganud, et mida rõõmsam ja enesekindlam ma olen, seda rohkem on mul aega olla lihtsalt niisama. Näiteks praegu olen ma kodus täiesti üksinda. Pärdi saatsin minu vanavanemate tallu asjatama ja elu uurima. Emma magab ning lapsehoidja jalutab temaga väljas. Merle on koolis ja Hendrik tööl. Pärast Emma õue saatmist pühkisin koridori põranda liivast puhtaks ning istusin mõnda aega lihtsalt niisama. Kogesin oma sisemist rõõmu ja tänulikkust elu vastu. Ja siis hakkasin kirjutama.

Lihtsalt niisama olemise õppimine on suur õppetund. Sellesse kategooriasse kuuluvad minu jaoks kõik tegevused, mis pole seotud kellegi teise eest hoolitsemisega või mõne tööga, millel on füüsiliselt kogetavad tagajärjed. Näiteks lihtsalt niisama lugemine, sügav lõõgastumine, enda masseerimine, meditatiivne jalutamine, looduse vaatlemine ja muu selline pealtnäha mõttetu tegevus. Uskumatu, kui nauditavad need lihtsad tegevused on. Samal ajal tegelikult ka ülimalt kasulikud, sest loovad siia maailma kõigi jaoks rõõmu juurde. Sellel suvel olen lihtsalt niisama loodust vaadeldes leidnud näiteks suisa kaks nelja lehega ristikheina. Ehk peitubki õnne saladus nendes lihtsates asjades?

Pärt naudib värsket õunamahla

Väga suur õppetund lihtsalt niisama olemise kogemiseks on minu jaoks olnud teistelt inimestelt abi palumine ja siis selle abi vastu võtmine. Oskus anda oma lapsi või mingeid kohustusi teiste inimeste hoolde ja usaldada, et kõik on korras. Teadmine, et tegelikult ma olen just väga hea ema ja inimene, et ma nii teen. Ma võtan aega, et olla ise parem inimene ning pakun oma lastele võimalust kogeda elu mõnest teisest vaatenurgast. Sest siis, nendel hetkedel, kui me oleme koos, saan ma olla parim võimalik ema üldse. Mul on mida jagada, sest ma olen kasutanud vaba aega selle kogumiseks. Lapsed on niivõrd palju õnnelikumad, kui nende ema on õnnelik ja pakub neile täisväärtuslikku tähelepanu. Mitte ei vegeteeri enamiku ajast lihtsalt nende kõrval.

Mida rohkem oskan ma lihtsalt niisama olla, seda rohkem oskavad seda ka minu lapsed. Sest minu enesekindlus ja sisemine rahulik rõõm kanduvad ka neisse. Emma ja Pärt toimetavad mõnuga omaette ning avastavad maailma. Nad saavad isegi omavahel paremini läbi. Peamine põhjus heaks läbisaamiseks on lihtsalt asjaolu, et ma olen lõõgastunud ning rahulik ning jälgin nende omavahelist suhtlust ilma vajaduseta pidevalt sekkuda. Ja isegi kui on vaja sekkuda, suudan ma pakkuda sobivaid lahendusi. Sest puhanud ning tasakaalus inimene on lihtsalt leidlikum.

Mina, lihtsalt niisama

Niimoodi endaga hästi läbi saades ning oma vajadusi silmas pidades muutub elu järjest lihtsamaks. Kaob ära pidev soov midagi saavutada või kusagile kiirustada. Sest lihtsalt niisama on juba päris hea. See ei tähenda, et vajalikud asjad jääksid tegemata või saavutused olemata. Pigem on lihtsam märgata, mis on tegelikult vajalik ja mis mitte. Näiteks üleeile oli meil üks lihtne, kuid kõigi jaoks parajalt põnev päev. Täpselt selline paras – mitte midagi ülemäära keerulist. Päevaks oli mul seatud kaks välist eesmärki: Emmaga tuli käia loovustunnis ja siis minna lastega Lõunakeskusesse ühte ja teist asja ajama. Lõunane loovusringis käimine ja Pärdil samal ajal mu õega jalutamine olid aga juba päris kõvad tegevused ning mõlemad lapsed olid pärast väsinud. Emma teiste lastega suhtlemisest ja uutest meisterdamise asjadest. Pärt jalutamisest ja ühe kooli kõrval asuval mänguplatsil olnud suurest kisast.

Niisiis tulime pärast lõunat neljakesi koos laste ja minu õega meie poole. Et Emma saaks süüa ja magada. Ka ülejäänud grupi liikmed vajasid palaval päeval kosutust puhkuse ja toidu näol. Akude laadimisele kulus üsna tükk aega. Siis veel kaalusime mu õe Eleriga, et kas tasub täna üldse Lõunakeskusesse minna. Koos kahe lapse, bussi ja pärastlõunase kellaajaga tõotas see parajat katsumust. Emma andis ka juba üsna häälekalt märku, et temale kärus istumisest aitab. Ilm oli väga ilus ning tegelikult oli palju targem mõte lihtsalt istuda maja kõrvale parki murule ning niisama looduses olla. Pärt hakkas koos mu õega koheselt tammetõrudega mängima. Iga tammetõru sai endale perekonna ja kodu ning neil oli isegi arst, kes katkiseid tammetõrusid ravis. Emma lutsutas tammetõrusid lihtsalt niisama ning hakkas siis vareseid püüdma. Mina olin lihtsalt eluga rahul ja teised minu ümber ka.

Tammetõrude küla

Lapsed tahavad olla õues, lihtsalt looduses. Kuigi me elame linnas, on Tartu siiski üsna elurikkust täis. See armas linn on nii tore oma paljude parkidega, mis ainult ootavad inimesi. Paljudes välisriikides olen tihti märganud, et inimesed lihtsalt istuvad murul ja naudivad niisama olemist. Eestis kohtab seda siiski pisut harva. Kui ikka pinki pole, siis niisama lihtsalt keegi murul ei istu. Küll aga meie. Sellel suvel oleme väiksema või suurema seltskonnaga käinud loodust avastamas mitmetes kohtades, kus inimesed kunagi lihtsalt ei ole. Sellised suured ja rohelised pargid, kus pole pinke ega mänguväljakuid. On lihtsalt loodus, mis ootab avastamist.

Kui ma panen Emma maha, siis tal on nii palju uudistamist. Ta uurib ristikheinu nagu emagi ning siis katkub neid maast välja. Uurib okse ja kivisid. Pärt suudab ka lihtsalt looduses leiduvaid esemeid kasutades endale terve maailma ehitada. Mäletan, et lapsena mängisime täditütrega maal vanaema juures heinast tehtud nukkudega suure põnevusega. Olen ka endast vanematelt inimestelt kuulnud igasugustest huvitavatest “mänguasjadest” nagu nurmenuku nukud ja kiviloomad. Võimalusi on lõputult. Tuleb lihtsalt tulla kohale sellesse hetke, uurida ja avastada, ning kasutada leidlikkust. Ja maailm avaneb meile täiesti uutes sügavustes.  

Emma ristikumeres

Olen järjest enam hakanud hindama lihtsust. Kui pole kusagile kiire ja teha pole vaja rohkem kui parasjagu vaja on. Kui on aega ringi vaadata ja aega sisse vaadata. Aega elu kogeda ja lihtsalt niisama olla. Ja siis selles lihtsuses teha vajalikke toiminguid. Oleme teinud Hendrikuga mitu korda nimekirja tegevustest, mis toovad meile rõõmu, on samal ajal tasuta või väga soodsa hinnaga ning lihtsad. See nimekiri on ju lõputu. Tegelikult toob peaaegu iga tegevus rõõmu, kui seda teha sellise taotlusega – rõõmu kogemise taotlusega. Lihtsalt, rahulikult ning rõõmsalt.

Hämmastav, kui vähe on inimestel vaja, et kogeda rõõmu. Lihtsalt puhanud ja tasakaalus olemisest tegelikult piisab. Siis ilmneb võime eristada, mis on oluline ja mis mitte. Ilmneb võime märgata ilu enda ümber ning oskus teiste vastu kena olla. Ja selline suhtumine loob veelgi rohkem võimalusi enda eest hoolitseda ning rõõmu kogeda. Niimoodi ilmnes mul ka kindlus esimest korda Emma sünni järgselt minna pärast tütrekese magama jäämist pisut kauemaks ajaks õue, et toredate inimestega koos linnast väljas tähistaevast nautida ning külmas järves suplemas käia. Kui ma eile õhtul sellelt seikluselt tagasi jõudsin ütlesin Hendrikule, et minu soov jälle Indiasse minna täitus niisama lihtsalt. Sest tõesti, seal õhtuse tähistaeva all pärast veest tulemist tuule käes seistes tundsin ma ennast täpselt samuti, kui varasemalt mõnel kaugel maal seiklusel käies – ma tundsin, et ma olen elus.

Leave a Reply