Saan

Merle küsis minu käest mõni aeg tagasi, et kas me saame raha ka selle eest, et ta meie juures on. Ma vastasin, et ei saa. Siis ta mõtles natukene aega ega pärinud enam rohkem. Ütlesin, et ilmselt kui vahetuslapsi võtaksid inimesed, kes teeksid seda raha pärast, oleks nende laste kogemus välisriigis ikka hoopis teistsugune. Ise juurdlesin, et ilmselt need lapsed tulevadki mingis mõttes kogema lihtsalt headust. Seda, kui inimesed teevad midagi ainult sellepärast, et nii tundub õige. Mitte sellepärast, et nad tahavad midagi vastu saada. Vahetuslapse võtmine või üldse laste saamine pole ju majanduslikult ega ajaliselt kasumlik projekt. Ikka vastupidi. Ometi on selles midagi sellist, mis muudab inimeste elusid. Ja kui seda õiget asja teha õigesti, muudab elusid õiges suunas. Väga sügavalt.

Õunamahla tegemine oli Merle jaoks midagi täiesti enneolematut.

Paljud inimesed maailmas teevad asju mitte pidades silmas esemelist kasu, vaid hoopis midagi muud. Nad teevad lihtsalt tegusid armastusest. Jätavad kõrvale oma mugavused ja standardid, isegi osaliselt oma vajadused. Ja annavad teistele, ilma et nad tahaksid midagi vastu saada. Tõesti, teevad ilma kiindumuseta teo ega selle tagajärje osas. Teevad puhtalt ja teevad õigesti. Jooga vaatepunktist on tegemist karma joogaga ehk tegude joogaga. Headusest lähtuv isetu teadlik tegutsemine. Ka mina olen avastanud ennast järjest rohkem tegemas tegusid ilma midagi vastu lootmata. Isetult, pidades silmas käitumise viisi, mis tundub sellel hetkel kõige õigem. Ja sellised kogemused ongi need, millest ma tegelikult elus kõige rohkem saan. Saan võimaluse vabaneda kõigest sellest, mis isetut ja head tegutsemist segab. Ning seeläbi saan tohutul hulgal headust ja armastust.

Enamik minu elukutseks kvalifitseeruvaid tegevusi pole samuti hetkel majanduslikult kuigi tulusad. Kuna ma olen emapuhkusel ning saan riigilt toetust ning mu abikaasa käib samuti tööl, saan ma seda endale lubada. Ma kirjutan seda blogi sellepärast, et mulle väga meeldib. See tundub mulle õige. Ning ma olen saanud väga palju positiivset tagasisidet. Samuti olen kuulnud ja näinud, et minu kirjutised on tõesti inimestele nii sügavalt korda läinud, et on kutsunud nende eludes esile positiivseid muutusi. Ja eriti palju positiivseid muutusi on see blogi toonud minu ellu. Ma olen oma tegusid ning nende tagajärgi õppinud paremini analüüsima ning nägema elus korduvaid mustreid, mis mulle kasu ei too. Osa neist mustritest olen ma saanud juba kõrvaldada, kuid osa ootavad veel ärasaatmise järjekorras. Ja kindlasti olen ma saanud kuhjaga enesekindlust juurde. Ning saan iga kirjutisega julgemaks. Enesekindlus võimaldab mul võtta vastu ka teiste inimeste kasulikke nõuandeid, kuna siis mulle ei tundu, et mind kritiseeritakse või rünnatakse. Enesekindlana olen ma teistelt toredatelt inimestelt enda ümber väga palju kasulikku õppinud ja saanud.

Inimesed saavad elust osa

Minu joogatunnid on ka hetkel väljakujunemise faasis ning suuremat tulu veel ei tooda. Aga see on mu unelmate töö. Ma saan nimetada tööks seda, et ma õpin joogat sügavamalt tundma ning jagan seda teistele. Tegevused, mida ma nagunii tahaksin suurema osa ajast teha. Rullin kodus mati lahti ning hakkan mõtlema välja järgmist tundi. Uurin erinevaid materjale ja teen märkmeid. Kirjutan üles minuni inspiratsiooniga jõudnud füüsilised harjutused, meditatsioonid või muud praktikad. Ja siis õpetan neid teistele. Korra käisin tundi andmas isegi oma isa töö juures. Veel isegi pool aastat tagasi poleks mul kindlasti olnud enesekindlust minna kamba võõraste inimeste ette joogast rääkima. Eriti veel teades, et need inimesed ei pruugi üldse minu jutust huvitatud olla. Osa neist polnudki, osad olid natukene ning osades tekkis täiega klikk. Ma nägin seda. Ja ma sain selle tegevuse eest veel raha ka. Kuigi ausalt öeldes oli mul pärast seda tundi tunne, et ma peaksin neile maksma, sest mul oli lihtsalt nii vahva. Ma saan nüüd aru, mida tähendab, et muuda oma hobi tööks ja sa ei pea enam kunagi töötama. Ja selle tunde saab muide üle kanda ka täiesti teistesse tegevustesse. Sest ma tean, mida tähendab teha rõõmuga. Ilma midagi vastu lootmata.

Isetut tegutsemist ei tasu karta kui midagi tuima. Jõudu ja rõõmu annavad ka need tegevused, mida ma teen lihtsalt niisama, ilma midagi justkui vastu saamata. Ja nad annavad veel palju rohkem headust kui kiindumusest tehtud teod. Täna hommikul tuli näiteks Merle oma toast pisut unise näoga välja ja ma märkasin, et midagi oli temas pärast nädalavahetust meist eemal muutunud. Ta ütles väga siiralt ja ilusalt, et ma annaksin teada, kui ma abi vajan. Ta aitab hea meelega, lihtsalt tal endal pole mõnikord kindlust abi pakkuda. Ja ma tundsin, kuidas ta hakkab päriselt meie pere osaks saama. Kuidas ma saan oma südamesse ühe lapse juurde ja see pole juba väike asi.

Hiljutine vestlus meie teise vahetuslapse Kritiga

Mida enesekindlam ma olen, seda enam kasvab ka kindlus, et ma saan eluga hakkama. Isegi selle argise eluga, kui Hendrik on nädalaks ajaks välismaal ning mina oma armsate põnnidega, kes vahepeal ikka mind korralikult proovile panevad, kodus. Kuigi vahepeal on päris väljakutsuvaid hetki, on kusagil ikkagi olemas kindlus, et ma saan hakkama. Et kõik läheb hästi. Eks ma varsti kirjutan, mis minu selle nädala uued ellujäämise nipid olid ja kuidas need töötasid. Igatahes on raskused pannud mind jälle kastist välja mõtlema ning loonud päris palju leidlikke ideid. Ja jõudu, et neid ellu viia. Minu kindlus, et ma saan hakkama, toetab mind väga.

Enesekindlana on mul julgust teha asju, mis toovad rõõmu. Isegi, kui need on teistsugused asjad, kui üldiselt tehakse. Ma saan olla mina ise, sest ma ei häbene ennast ega seda, mille poolest ma olen erinev. Sedasi teadlikult ning isetult, vahel teistmoodi toimetades muutub maailm järjest ilusamaks. Samas tulevad järjest rohkem esile igasugused puudujäägid ühiskonna toimimise alustes, mis takistavad õiget ja head käitumist. Ma teen iga päevaga järjest rohkem ja paremini, nii hästi kui ma parasjagu saan. Aga mingil hetkel tuleb sein ette ja ma tunnen, et juba lähebki kitsaks. Ma tean, mis oleks õige teha, aga kuidagi liiga raskeks on tehtud õigete tegude tegemine. Mida mina saan teha, et muuta ühiskonna toimimise printsiipe? See on karma joogi küsimus. Samal ajal teha, mitte kiinduda ega midagi vastu loota. Pidada silmas head ja õiget. Mida rohkem selliseid inimesi on, seda kiiremad saavad olema muutused ning paremad tagajärjed kõigile. Isegi kiindumata saab neid nautida. Tuleb lihtsalt leida üles kindlus endas, oma teadmistes ja kogemuses ning selles, et mina tegelikult tean, mis on õige. Ja ma saan seda viisil või teisel järjest enam luua.

Ma saan vabaks!

Lõpetuseks online salvestus minu eelmisest joogatunnist “Armastuses”: https://us02web.zoom.us/rec/share/mwfvf8547cR6u7PnTI6OqsNLAW1jG2nt46GVloKjo8fmDmjzEIC9e3phsEbfeqo9.L86zs02RmKIF6Bgx Parool: q9*yxtQv. Kuigi kvaliteet oli salvestusel natuke kesine, on sisu siiski jälgitav. Juhuks, kui keegi tahab natuke rohkem armastust ja teadlikkust, ehk isegi joogat oma ellu! 🙂

2 kommentaari “Saan”

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s