Laitmatus

Minu kevadine joogaõpetaja koolitus koosnes lisaks klassikalistele joogaharjutustele ning juhtnööridele õpetamisest ka igasugustest muudest huvitavatest teadmistest ja oskustest. Näiteks tegin koolituse raames ühe huvitava praktika, et teha kindlaks, mis minu elu õitsemist kõige enam takistab. Kus on see koht, mida kõige rohkem oleks vaja kohendada, et saavutada igapäevaselt paremaid tulemusi ning tunda elust suuremat rõõmu. Avastasin oma elust päris keeruka pärssiva mustri, mis hõlmas kõiki mu elu osasid ning laastas neid. Hästi lühidalt öeldes avastasin, et kõige suurem takistus elu nautimisel on minu jaoks praegu kiirustamine. Vajadus teha asju ruttu, pisut lohakalt. Igatahes mitte nii hästi, kui ma tegelikult oskan. See rutakus võtab ära asja tegemise hästi teadlikult ning püüdlikult. Rutakus jätab tegudesse vähe ruumi armastuseks. Avastasin, et üheks suurimaks takistuseks mu elus on see, et ma ei tee asju alati oma parimal viisil. Ma ei tee piisavalt laitmatult. Laitmatu teo tagajärjed on positiivsed ning viivad kõike edasi, mitte tagasi. Laitmatu tegevus on minu parimate võimete tulemus ning annab seetõttu tohutu koguse heaolu energiat. Ning see heaolu kandub laitmatutest tegudest igale poole mu ümber.

Vahel oli kiirustamist kerge ära tunda, aga sageli oli see ennast muutnud nii nähtamatuks, et on vaevu märgatav. Tegelikult laastab laitmatuse puudus kõiki elu valdkondi. Hästi lihtne näide laitmatuse puudusest on paar aastat tagasi juhtunud olukord, kus ma ostan Pärdile juba kolmanda talvekombeka, sest kaks eelmist lihtsalt ei sobinud. Kui ma oleksin tookord algaja lapsevanema võtnud aega ning uurinud natukene rohkem kombekate kohta ja käinud neid ka vaatamas, oleksin ma kindlasti ostnud sobiva juba vähemalt teise korraga. Eriti tublisti aega varudes saanuks korralik talvevarustus ostetud juba esimesel korral. Ja palju häda jäänuks olemata.  Sest tegelikult määrab talvekombeka soojus ning niiskuspidavus ja mugavus nii palju kogu meie pere heaolust. Kas väikene, toona 1-aastane Pärt saab rahus õues toimetada ning ennast hästi tunda, või segab teda pidevalt midagi. Ning see ebamugavuse tunne kandub temast edasi teistesse.

Sellel aastal olin ma palju targem ning tegin oma parima võimaliku. Ehk tegin nii laitmatult kui ma sain. Ma ostsin poest isegi ajakirja, kus talvekombekaid võrreldi ning võtsin tõesti eraldi aja, et pühapäeval üksinda kohvikus internetis lastele sobivad talvesaapad ning kombekad leida. Nautisin siis Tartu kesklinna kohvikus sooja kakaod, iseenda meeldivat seltskonda ning interneti avarusi, mis pakuvad kõiksugu erinevaid variante laste soojustamiseks. Pole enda tellitud kraami veel kätte saanud, kuid ma tõesti väga loodan, et tehtud pingutus tasus end ära. Et laste talvevarustus tuleb korralik ega vaja täiendavat kohendamist. Samas püüan hoida ootusi madalana, sest küllap ma leian vajadusel uuesti aja, et sobimatuse korral hangitud varustus ära müüa ning uus asemele hankida. Samas tuleb see aeg siis millegi arvelt, mida ma ei saa laitmatult teha.  

Laitmatu koostöö

Kui ma tookord kevadel oma analüüsi kiirustamise kohta tegin, sain teada, et taolisi näiteid on mu elus tohutul hulgal. Kus ma tegelikult oskan ja saan paremini, aga mingil tobedal põhjusel lihtsalt ei tee nii hästi kui mu võimed lubavad. Kuidas ma ei tee laitmatult. Ning ma sain teada, kuidas kiirustamine ning laitmatuse põhimõtte kõrvale jätmine korraldavad elus hästi palju korratust ja rahulolematust. Tekitavad segadust ning ebameeldivusi. Tollest ajast saati olen ma järjest enam hakanud oma elu koristama korratusest ning asendama seda laitmatusega. Ehk mõelnud läbi, mis on need olulised tegevused, millest sõltub minu ja mind ümbritsevate inimeste heaolu kõige rohkem, ning teinud neid nii hästi, kui ma sellel hetkel oskan. Püüan olla järjest laitmatum.

Siiani tundub mulle mõnikord, et on hästi kiire ja pole aega korralikult teha. Vaid tuleb lihtsalt ära teha. Kohe ja nüüd. Lapsed juba karjuvad ja tahavad midagi süüa. Annan midagi kohe ja kiiresti. Või olen täiega väsinud ja tahan nüüd kohe oma olemise heaks teha ning lähen tarbin midagi koheselt ja ruttu. Väga paljudel inimestel on see sama probleem, et tundub, justkui aeg saaks kohe otsa. Et pole aega teha korralikult, vaid tuleb teha kiiresti. Kohe nüüd on vaja lahendust. Minu kevadel tehtud sügav analüüs ning tollest ajast tehud vaatlused kinnitavad, et tavaliselt on kiirustamise tulemused väga halvad. Kohe nii halvad, et kiirustades tekkinud tulemusi tuleb parandada veel kaua aega. Halb toidukord annab märku halva tervise ning soovimatute emotsioonidega. Kiirustades tehtud ost pole tihti sobiv ning nõuab uusi oste. Lisaks veel kahetsus tehtud vea pärast. Pidev rutu tunne jätab vähe aega läheduseks ning sügavateks vestlusteks. Ega siis vanasti öeldud asjata, et üheksa korda mõõda ja üks kord lõika.

Õpime Pärdiga arvude maailma tundma. Teeme mõlemad nii laitmatult kui oskame

Üks kiirustades tehtud otsus viib teiseni ning lõpuks ongi selline tunne, et kogu aeg on kiire. Sest tahaks lihtsalt kogu selle jama eest kuskile ära põgeneda. Kõik asjad kukuvad, karjuvad ning lagunevad. Kogu süsteem vajaks uut lähenemist, aga aega justkui pole. On ainult kohe. Raha kulub kiiretele lahendustele, mis enamasti ei toimi ning tekitavad ainult segadust juurde. Laitmatuse puudus paistab silma igal elualal ning kurnab meie kõigi olemust. Ning kurnab seda planeeti. Kui võtta aega oma elu vaatamiseks ning kiirustamise tuvastamiseks, kui võtta aega, et muuta oma elu järjest laitmatumaks ning korralikumaks, muutub kõik palju paremaks. Laitmatus on üks põhimõtetest, mille rakendamine toob suurepäraseid tulemusi. On tuhandeid viise, kuidas leida oma elus rohkem aega, et teha asju laitmatult ning seeläbi luua rohkem heaolu. Ning luua veel rohkem oskusi ning aega, et teha veelgi paremini. On ääretult huvitav ennast pidevalt täiendada ning jälgida, kuidas oma parima andmine võimalikult paljudes olukordades annab nii palju – edasi kui ka tagasi. Laitmatus muudab maailma.

Toon näite sellest, kuidas oma parimal moel koristamine muudab elu palju paremaks. Umbes sellel ajal, kui Krit Taist meie juurde elama tuli, hakkasin ma uurima viise, kuidas kodu paremini koristada. Tuli välja, et Krit oli selleks suurepärane abiline. Tema ise tuleb väga korralikust Tai perest ning Aasias on koristamine omaette kunst. Õpitakse, kuidas koristada parimal võimalikul moel. Kuidas koristada laitmatult. Näiteks õpetas Krit mulle, kuidas kilekotte korralikult voltida. Ja seda, et köögi põrandat tuleb pühkida teise lapiga kui köögi lauda. Samuti seda, kuidas riideid ilusamini kokku panna. Minu huvi ning Kriti juhtnöörid juhatasid mind Marie Kondo koristamise raamatuteni ja sealt Jaapani korrastuskunstini. Neid põhimõtteid aluseks võttes alustasin ma suurt koristustööd ning seadsin kogu meie tollase kodu täiega korda. Vabanesin paljudest üleliigsetest asjadest, jättes alles ainult need, mida on tõesti väga vaja või need, mis palju rõõmu ja ilu toovad. Leidsin igale asjale oma koha ning pärast kasutamist panin selle sinna tagasi. Et pidevalt oleks asi õiges kohas ning segadust vähem. Sorteerisin sarnased asjad ühte kohta ning voltisin riided kapis korralikult. Nii leiab sealt hõlpsamalt asju üles ning ilusam on vaadata ka. Kord on esteetiline ning ilu loob heaolu. Seda korda hoian optimaalsel tasemel ikka edasi, ka meie uues kodus. Kuid pean tunnistama, et laitmatust on vähemaks jäänud. Kiirustamine kipub jälle sisse. Laitmatu koristamine tekitab hea tunde, nagu kunst ikka ning lisaks aitab hoida aega kokku, sest kodu koristamine võtab seda kunsti silmas pidades oluliselt vähem aega.

Ilus ja toetav keskkond aitab kaasa õppimisele ja laitmatule tegevusele

Merlega koos tulid meie perre laimatuse otsingud toidutegemises ja söögikunstis. Kuigi olin selle teema korrastamisele ning seeläbi kiirustamise eemaldamisele mõelnud juba varem, andis Merle suurepärase tõuke. Nimelt on tema harjunud sööma hoopiski teistsugust toitu kui meie. Kuna mina soovin säilitada pere toitumises teatavaid põhimõtteid, tuleb mul olla eriti leidlik, et kõik oleks rahul. Et Merlel ei tekiks vajadust osta poest väga palju neid asju, mida ma ise süüa ei taha või oma lastele anda. Ja ma sain aru – tuleb teha maitsvat toitu, siis on kõik rahul. Ma olen hakanud inspiratsiooni kogumiseks lugema kokaraamatuid ning olen isegi paaril korral teinud süüa tõesti retsepti järgi. Lisaks olen hakanud planeerima nädala menüüd. Me käime poes kord nädalas, pühapäeval. Erandiks on mõni kord turu või muu spetsiaalse poe külastamine. See aitab säästa palju aega ja raha ning vältida ülemääraseid emotsioonioste. Ja oste sooritan ma vastavalt järgmise nädala menüüle. Kõik toidukorrad pole täielikult kirja pandud, aga enamus küll. Lisaks inspiratsiooni otsimisele kokaraamatutest pean nõu ka pereliikmetega. Mis neile meeldib ja mis mitte. Pean silmas tervislikkuse ja terviklikkuse printsiipe ning lisan sinna hea maitse ning kuhajaga armastust. Neid põhimõtteid silmas pidades on kogu meie perekonna toitumisharjumused tegelikult paranenud. Ning nauding toidust samuti. Aga tervislikkuse aspekt on jäänud alles. Ning Merle sööb järjest parema meelega just seda toitu, mis me kodus valmistame. Ning koristab vahel isegi tänulikkusest köögi ära. Ilma, et ma peaks talle selle kohta midagi ütlema.

Minu laitmatuse püüdlused jätkuvad igas valdkonnas. Kõige lihtsam on aga võtta korraga fookusesse üks osa elust ning teha see võimalikult korda. Siis annavad tekkinud head tagajärjed juba tõuke uuteks saavutusteks ning veelgi laitmatumaks eluks. Laitmatuse tagamiseks tuleb hästi märgata, mis on põhjused, mis ei lase anda mingis olukorras oma parimat. Ning siis nendega tegeleda. Olen märganud, et enamasti on tegemist lihtsalt harjumusega kiirustada. Ja ühe kiirustamise asendamine laitmatusega loob ellu hulga ruumi ja aega juurde. Ning tekitab häid tagajärgi, mis kogu maailma laitmatule tegutsemisele ja toimimisele jälle sammukese lähemale viivad.

Meie heaolu on meie enda kätes, mis on võimelised laitmatult tegutsema.

Merle armsad käed loovad laitmatut kunsti igal võimalusel

Leave a Reply