Puudu

Peagi on jälle käes aasta kõige pimedam aeg, mida jõulude tõttu mingis mõttes ka kõige valgemaks peetakse. Talvisel pööripäeval saab valgus võitu pimeduse üle ning päike hakkab meie taevas jälle rohkem särama. Jõulud on tänulikkuse, armastuse, sisse poole vaatamise, kuid ka lähedastega koos olemise aeg. Et seda pimedat aega rõõmsaks teha, süüdatakse tuled oma südames. Jõulude ootus ja pidamine on maagiline aeg, mis liidab inimesi läbi ühiste tegevuste, rõõmu ja südamlikkuse. Samuti läbi jagamise. Jagatakse toitu, jooki, muljeid ja mälestusi. Jagatakse salme, laule ja tantse. Jagatakse soojust ja rõõmu. Lisaks jagatakse kingitusi. Lapsena ootasin just sellepärast jõule nii väga. Loomulikult meeldis mulle ka vanaema ja vanaisa juures koos toredasti aega veeta, aga kingitused olid ikka kuidagi eriti vinged. See elevus jõuluvana ootamisest, ettevalmistatud etteasted, krabisev kingipakk ning sees suur üllatus. Rõõmust jõulude ajal puudu ei olnud. Mida aasta enam, naudin jõulude ajal just neid kingitusi, mida füüsilisse vormi valada ei saa – valgust, südamlikkust, koosolemist ja hingesoojust. Seda erilist jõulude tunnet, mis ise ongi üks suur kingitus. Eriline tunne, millest kõigil hetkel on väga puudu.

Kuna meie peres on ka lapsed ning kinkimise komme on kultuurile väga omane ning mis seal salata, mulle ka meeldib kingitusi saada ja kinkida, siis täitsa ilma materiaalsete kingituste ja asjadeta ju ikkagi läbi ajada ei saa. Meie peres on üldiselt olnud selline reegel, et meie teeme Hendrikuga teineteisele jõulukingitused ning siis koos lastele. Ehk üllatame mõne väikse pakiga veel paari lähedasemat inimest, aga suurema rõhu paneme koosolemisele, ühistele tegevustele, külluslikule toidule ning südamlikule õhustikule. Sest tegelikult pole meil kellelgi asjadest otseselt puudu. Enamik eesti inimesi ilmselt ei mäletagi nii külluslikku aega kui on praegu. Kõiki asju on nii palju, et pole enam kuhugi panna. Seega on hea teha jõulude ajal ja muidu ka hoopis ruumi nende asjade vahele ning täita see armastuse ning hingesoojusega. Sellest on inimestel vahel ikka puudu küll. Ja hästi tähelepanelikult uurides või otse küsides saab ka teada, mida inimesed oma ellu ehk juurde igatsevad. Proovingi järjest enam kinkida inimestele seda, millest neil päriselt puudu on. Sest see rõõmustab ju kõige rohkem, kui keegi toob midagi, mida sul just väga vaja oli.

Meie peres on praegu nii, et sisuliselt kuu aja sisse mahuvad kolme lapse sünnipäevad, jõulud ja aastavahetus. Niiet kingitusi ja pidusid tuleb kuhjaga. Hakkasingi juba sellel aastal enda kohta eriti varakult kingitusi vaatama ja varuma. Tahaks osta midagi kvaliteetset, kasulikku ning samas rõõmu toovat. Pärdile ja Emmale leidsin eriti palju vahvaid asju Sirena e-poest. Mulle meeldib, kui laste asjad on looduslikust materjalist, suhteliselt neutraalse ja rahuliku välimusega ning peavad nende tegutsemisele päriselt vastu. Mõtteid on igasuguseid. Emmale tahaksin näiteks pesukuivatusresti ja koristuskomplekti. Pärdile erinevaid osavuse ja mõistatamise mänge ning õppevahendeid. Mõlemad lapsed (Pärdi eestvedamisel) tahavad mängukööki. Ma Pärdile väiksena mängukööki ei ostnud, sest ta toimetas minuga päris köögis. Nüüd siis mõtlesin, et ostan sellise mänguköögi, mida saab päriselt ka kasutada. Et lapsed saavad sinna kappidesse panna oma köögitarvikud, kraanikauss on päriselt veekindel ning töötasapinda saab Emma reaalseteks töödeks kasutada. Mul on olnud päris keeruline sobivat kööki leida. Samas hakkab aeg juba otsa saama, kui tahan laste pakke jõuludeks kätte saada. Proovin sellel nädalal midagi ära otsustada. Igasugused soovitused köögi osas on oodatud.

Karloova pallirada – tegevusest pole kunagi puudu

Hiluti ostsin Emmale ja Pärdile meie kohalikust Karlova ettevõttest Karloova eriti toredad puidust atribuudid, mille sees saab palle veeretada. Ning need on ääretult populaarsed, eriti pallirada. Emma ja Pärt kasutavad seda igapäevaselt ning vahel on endalgi tore vaadata, kuidas pallid lihtsalt veerevad. Soodustab keskendumist ja rahustab. Karloova tooted on väga kvaliteetsed, ilusad ning hoolega valmistatud. Mul on nende valikust veel mitmed asjad, mida vaikselt piilun, nt kuusepuu ja kujundite pulgad. Ehk leiavad lapsed kingipaki seest hoopis need lelud? Kolmas mõte on mul osta juurde üks kuubiktool Koiku valikust. Pärdil on üks juba ammusest asjast olemas, aga nüüd tunneb Emma juba tooli vastu suurt huvi. Kuubiktooli saab kasutada väga pikka aega ning mitmel eri moel. Lisaks on Koiku asjad toredad sisustuselemendid. Kes meie juures käinud teavad, et oleme pikaaegsed Koiku kliendid. Lisaks kuubiktoolile oleme ostnud neilt voodi, ronimispuki, raamaturiiuli ja laste garderoobi. Koiku pererahvas on sõbralik ning tooted hoolega valmistatud.

Emma Pärdi Koiku kuubiktoolis meie õmbleja tehtud pükstega

Loomulikult on alati hea ja praktiline kingitus ilusad riided. Emmale ma just tihti riideid ostma ei pea, sest saan neid oma lahketelt sõbrannadelt külluses. Kui ma aga tahan siiski preilile midagi uut osta, ostan ma tihti ühe Tartu kohaliku lasteriiete õmbleja käest – Marika Tiirik disain. Hinnad on täpselt samad nagu igas lasteriiete poes, kuid teostus on ainulaadsem ning asjadel on rohkem hinge sees. Kusjuures see sama naine õmbles riideid ka väikesele Pärdile, ning on mõned asjad teinud natuke suuremale Pärdile samuti. Kui ikkagi ostan riideid suurematelt tootjatelt, siis valin tõesti kvaliteetse asja. Viimasel ajal on lastetiiete õmblemine ja tootmine üsna moes, niiet kohalikke tootjaid leiab igasuguseid. Lisaks oskab ka minu ema hästi õmmelda ning on minu tibudele mõned eriti vahvad ja unikaalsed riided teinud. Ja Hendriku ema on kuduja ning Pärt kannab alati uhukusega vanaema kootud kampsuneid. Vanaema tehtud riided on ju eriti armastust täis.

Püüan tarbida võimalikult arukalt. Sest maailma suurkorporatsioonidel rahast puudu ei ole, küll aga tahaksid toetust kohalikud (või siis muidu toredad) väiksemad ärid. Sealjuures on nende käest ostmine igal juhul ka keskkonnasäästlikum. Ning mõnel juhul tooted suisa eriti ökod. Igatahes tasub meeles pidada, et maailmas pole asjadest puudu. Ja enamikel meist pole puudu ka võimalusest valida, mida ja kuidas osta. Tuleb lihtsalt olla selles natuke pädevam. Saab ise internetist uurida või siis küsida mõne toreda tuttava käest. Mina olen viimasel ajal oma sõpradelt igatahes väga palju infot saanud kõiksugu vahvate tootjate kohta meie oma Eestimaalt, kellest osa teevad super ägedaid asju. Need tuleb lihtsalt suurte kaubanduskeskuste vahelt üles leida.

Kui juba osta asju lihtsalt rõõmu pärast ja mitte sellepärast, et millestki oleks päriselt puudu, on üks tore võimalus valida neid tooteid ka sotsiaalsetest ettevõtetest. Näiteks käime meie perega juba mitu aastat Maarja küla käsitööpoes, kus müüakse kõiksugu ägedaid kaupu. Oleme sealt ostnud keraamikat, mänguasju, kaarte, tekstiilikaupu (nt vaibad ja kotid), kudumeid ja muud vinget käsitööd. Just hiljuti käisime jälle kaemas, et mida head ja paremat pakutakse. Pärt kiindus nii ühte sinisesse öökulli, et ma pole kunagi kuulnud, kuidas minu poeg oskab nii ilusti midagi paluda. Eks ma siis ostsin talle selle öökulli, sest poiss tõesti südamest soovis. Üldiselt pole Pärt kunagi poes selline manguja tüüp. Ta teab, et ta vanemad on liiga praktilised. Tookord oli see soov kuidagi nii siiras ning ema süda eriti pehme. Öökulli ostust on juba paar nädalat möödas, aga linnuke on Pärdi jaoks endiselt erilisel kohal ning kakuke valitakse tihti ööseks ka kaissu. Kuna meie lastel on tänapäeva standardeid arvestades teadlikult pigem vähem mänguasju ja kaisuloomi, siis ei pea ükski lelu tähelepanu puuduses kannatama.

Maarjaküla öökull ja Pärdi käsitöö

Mulle meeldib see tunne, kui millestki pole puudu. Ja see tunne pole minu puhul tegelikult seotud füüsiliste asjade olemasoluga, sest millestki olulisest pole mul ju kunagi olnud puudu. Mul on alati olnud kõik vajalik ja palju enamgi veel. Mul on alati olnud jõulud, perekond, soojus ja turvalisus. Ma nii soovin nendeks jõuludeks, et kõigil maailma inimestel oleks see tunne, et neil pole millestki puudu. Nii neil, kellel on asju külluses, kui ka neil, kellel päriselt on millestki olulisest puudu. Meie oma valikutega loome ka väga palju sellest, et küllus oleks maailmas ühtlasemalt jaotatud ega saaks otsa. Tahaks, et olulisi asju oleks maailmas kogu aeg üle, mitte puudu.

NB! Üks isekas soov ka lõppu. Jõuluvana, kui sa seda loed, siis mina tahaksin endale ühte Reet Ausi up-shirti. Vana on ka veel väga hea, aga teised t-särgid on sealt kõrvalt lihtsalt juba ära kulunud. Üks t-särk on mul puudu.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s