Ise olen kus

Hetkel on mul käsil isekuse õppetund. Ma soovin õppida olemas isekas. Kas ise ja kus ise? Seda ma tahangi selgeks saada. Kas mina ise tahan seda? Ja kus ma olla tahan? Mis on minu soovid, vajadused, unistused, eesmärgid, potentsiaalid ja siht? Ma tahan eristada ennast, minu ise, kõigest muust. Tahan eristada oma iset teiste soovidest ja vajadusest, ning nendest ebateadlikest ootustest, mis ma olen elu jooksul enda isele seadnud. Luua kontakti enda isega, toetada iseennast parimal võimalikul moel. Ma tahan olla tõeliselt ühenduses oma isega – selle osaga minust, mida kasutan maailmaga suhtlemiseks ja suhestumiseks. Mida ma kasutan elus hakkama saamiseks, elamiseks. Ma tahan õppida oma valikuid tegema rohkem lähtudes isest, lähtuda rohkem isekusest. Ning teha seda viisil, et see teeb mind õnnelikuks. Kui ma käitun viisil, mis teeb mind päriselt õnnelikuks, siis järelikult ma käitun hästi. Järelikult ma loon häid tagajärgi – ma loon neid oma isele ning kõigile neile teistele, kes on minu ümber. Sest õnnelik ja rahulolev inimene, see on juba midagi toredat. Sinna ma püüdlen. Olen kogenud, et õnnelik ja rahulolev inimene, kes tajub oma ise olemust, ta teeb oma isekusest lähtuvalt teistele nii palju head. Ise tõelised soovid tahavad tuua õitsengut. Ju siis ise tahab, et kõigil ja kõigel oleks hästi.

Minu suur isekus hetkel on soov osaleda Montessori juhendaja koolitusel. Võtta iseenda elus endale laste, abikaasa, kodu ja töö kõrvalt veel aega ning õppida seda, mida ma tahan õppida. Mis pakub mulle rõõmu. Mu lapsed ja mees saavad selle koolituse tõttu kindlasti minuga vähem koos aega veeta, mul on ehk vähem aega teha igapäevaseid toimetusi kodus ning vahel pean mõned joogatunnid ära jätma, aga ma teen seda kõik iseenda pärast. Täiesti isekalt soovin viia ellu oma unistuse. Kõige huvitavam selle isekuse juures on, et ma tunnen, kuidas see isekas tegu toob minu ellu nii palju sära ja rõõmu. Ning kõigi mind ümbritsevate inimeste ellu ka. Sest nagu öeldud, õnnelik ja rahulolev inimene, kes püüab oma unistusi, on tegelikult maailmale palju kasulikum. Enamasti loeb elus kvaliteet, mitte hulk. Lapsed saavad isekat mind vähem näha, aga seepärast on see ema, keda nad näevad, enesekindlam ja rõõmsam. Ning nad õpivad minult, et iseenda elu eest tuleb võidelda.

Särav emme meeldib lastele, teda on põhjust vaadata enda ees.

Osalen nüüd enne Montessori juhendaja koolitust veel ühel Montessori pedagoogika koolitusel, mis on suunatud vanematele. Seda koolitust viib läbi sama inimene, kes minu juhendaja koolitust – Heidi Pihilippart. Kahe kuuldud loengu puhul võin ma juba öelda, et see naine meeldib mulle. Ta räägib väga enesekindlalt, selgelt ning räägib ka oma kogemusest. Seni kuulatud loengutes rõhutab Heidi midagi olulist, milles minu vaated temaga ühtivad – kõige olulisemad komponendid lapse keskkonnas on teised inimesed. Eriti see täiskasvanu, kes tema eest nö vastutab. Lapsele võib ehitada maailma kõige vingema toa, osta kõik vajalikud vahendid ja teha nö pedagoogiliselt kõik hästi, aga kui see täiskasvanu lapse ruumis pole tasemel, siis selle kõige muu kasutegur muutub oluliselt väiksemaks.

Lapse suurim töö on saada täiskasvanud inimeseks ning inimeseks olemist õpib ta kõige rohkem nendelt, kelle moodi ta kasvada tahab – nendelt inimestelt, kes on tema ümber. Ta õpib oma eeskujudelt, nendelt, kes on tema ees. Laps näeb ja tajub kõike, mis selles tema ees olevas täiskasvanus toimub. Ja ta omandab selle. Kui tema ees olev täiskasvanu surub pidevalt oma soove alla, on sisemiselt õnnetu ja rahulolematu, siis laps õpib need asjad selgeks. Kuidagi tal see õnnestub. Isegi, kui ma tema ees naeratan ja räägin armsalt. Laps teab, mis minu sees toimub. Ta teab, kus ma ise olen – kas ma olen seal, kus ma päriselt tahan olla, või mitte. Ning kui ma pole olnud piisavalt isekas, siis ei soovi ma varsti enam kuskil olla. Tekib pidev rahulolematus eluga ning soov põgeneda. Minna kuskile sinna, kus ma saan olla ise. Aga tegelikult saan ma ise olla ka just siin ja praegu. Ma pean lihtsalt võtma isekama hoiaku elu suhtes.

Põgenesin ise ka jääauku

Õnnelikult isekas saab olla ainult siis, kui ma tajun enda tõelisi soove ja vajadusi, eristan neid sellest, mis ma kunagi olen oma erinevatelt eeskujudelt teadlikult või teadmatult õppinud. Ilmselt ei teadnud ka need, kes on seisnud minu ees, alati, et kas ja kus nad on. Kui ma näen, et minu isekad teod toovad päriselt mulle ja mind ümbritsevatele inimestele suuremat heaolu, siis järelikult on need teod õiged ja kooskõlas minu ise plaaniga. Kui aga minu isekus loob kannatusi, pole see ilmselt lähtuv enesearmastusest, vaid hoopis ego õpitud mustritest. Kahjulikest mustritest, mille omandasin nendelt inimestelt, kes parasjagu ei teadnud, kas ja kus on nende ise.

Igatahes, olen mina ise pidevalt seal oma laste ees, neile eeskujuks. Ja kõigi teiste laste ees, kes minuga kohtuvad. Kõigi teiste inimeste ees, kes mind kasvõi korraks näevad. Sest ka täiskasvanud on mõjutatavad. Ka meie soovime kasvada veel paremaks täiskasvanuks ning eluga veel paremini hakkama saada. Me õpime kogu aeg nende vahendite abil, mis meie keskkonnas on. Kõige rohkem õpime me teistelt inimestelt. Seega ei päde, et tee minu sõnade, mitte minu tegude järgi. Sest me teeme ikkagi enamasti tegude järgi, isegi, kui ei tahaks. Ja kui eeskuju teeb ees hästi, teeb lähtuvalt enesearmastuslikust isekusest, siis on see õppimist väärt. Kui aga enesearmastust eeskujul ette näidata pole, siis õpime elama ilma selleta. Ja nii see läheb edasi ühelt eeskujult teisele. Ise ei tea enam, kus ja kas õnne üldse olemas on. Kus see õnn siis on?, küsib ise. Ja kõmbib nukralt edasi.

Kui ma hakkasin suve hakul 4-kuuse Emma kõrvalt õppima joogaõpetajaks, olid mul algul väga suured süümepiinad. Kuidas ma saan olla nii isekas? Aga miski minu sees tahtis nii väga seda teha, et süümepiinad jäid kõrvale. Koolitus sai läbi ja kõik oli hästi. Ma armastasin ikka oma lapsi, oma meest ja panustasin ikka. Ainult ma olin palju enesekindlam, sest minu ise hakkas taipama, et kus ja kas. Ja meie elu muutus sellest isekusest tegelikult palju paremaks. Ma hakkasin kohe pärast koolitust andma joogatunde, kirjutasin edasi blogi ning praeguseks võtavad need tegevused koos kaasnevate asjadega päris suure aja. Lisaks on veel tegevused oma keha, hinge ja ka abielu eest hoolitsemiseks. Ma pean mitu korda nädalas jätma oma lapsed lapsehoidjaga ning minema tegema oma asju, isekaid asju. Vahel üksinda, vahel koos abikaasa, ainult ühe lapse või sõbrannaga. Iga kord, kui ma tulen oma isekatelt käikudelt koju tagasi, olen ma jälle natukene parem inimene. Ma näen asju natukene selgemini, olen elurõõmsam ja enesekindlam. Ilmselt olen ma siis oma laste ees seistes palju parem eeskuju. Ma olen ise.

Emma saab ise teada, et kust see allikavesi koju saab

Märkan ikkagi veel päris tihti hetki, kus mul jääb puudu enesekindlusest olla ise just seal ja nii, nagu ma tegelikult tahaks. Olla päriselt õnnelikult isekas. Soovin, et enesekindlust tuleks veel juurde. Soovin, et ma oleksin iseendaga veel selgemas ühenduses. Teeksin just neid asju, mida minu isel päriselt vaja on. Ja tunneksin nendest rõõmu. Sest kui teha midagi ilma enesekindluse ja rõõmuta, siis pole see tegu päriselt õnnelikult isekas. Sest kui ise pole kindel, et kus ja kas, siis pole selle sama teod tagajärjed nii head, kui siis, kui ma tean kindlalt, et jah, siin ma olla tahangi. Kui ma tean täpselt, mida mina ise tahan ja kui ma teen seda rõõmsalt ning arvestan parimal moel enda elu teiste osadega, siis on elu päris ilus.

Nb! Oma isekuses otsustasin koristaja tagasi kutsuda, mul on teda ikkagi vaja. Eriti, kui tahan oma isekaid soovide täita ja elu kuidagi tasakaalus hoida. Ja kui rõõmus ma olin teda taas nähes. Kui ma kahe kuu pärast midagi muud kirjutan, ära pange imeks!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s