Siiras pühendumine

Viimased Aie jooga tunnid on olnud pühendatud oma elu loomise teemale. Iga kord erineva nurga alt. Järgmisel nädalal võtame fookusesse pühendumise enda – selle, et kui palju on oma elu teadlikuks loomiseks vaja pühendumist.

Minu jaoks koosneb pühendumine väga paljudest osadest. Esiteks on vaja midagi, millele pühenduda. Kui rääkida oma elu loomisest, siis on vaja teha selgeks, et mis see asi siis on, mida ma tõeliselt ja päriselt soovin luua. Võtta küllaltki konkreetne, aga mitte liialt piirav eesmärk. Soovin luua õnnelikku abielu, suurepärast tervist, imekaunist ümbrust, armastavaid suhteid. Või võtta mingi veelgi konkreetsem eesmärk: näiteks soovin endale imeilusat suvekodu. Kõik need kirjeldused on olnud küllalt täpsed, aga mitte liialt piiravad. Harva on eesmärk midagi ülimalt kindlalt, enamasti on see lihtsalt kogemus, mida soovime. Protsessi käigus võib alati eesmärki täpsustada või muuta kitsamaks. Olenevalt unistuse suurusest, võib protsess kesta päris pikalt. Ilma pühendumiseta sellel rajal püsida ei olekski võimalik.

Kui on olemas eesmärk, võib koostada üpriski laia skeemi, et kuidas selle eesmärgini siis ikkagi jõuda. Oma teekonna kaardistamine on ülimalt avardav protsess, mis nõuab süvenemist. Kasuks tuleb oskus osata oma elu kõrvalt näha ja valmidus ennast oluliselt muuta. Sest kui midagi poleks vaja muuta, siis oleks see eesmärk ilmselt juba saavutatud. Enda puhul märkasin, et suuremate elumuutuste saavutamiseks tuleb mul üsna sügavalt mõnda oma isikuomadust muuta. Esiteks pidin tuvastama, millised isikuomadused minu loomise võimekust piiravad ning siis leidma võimalused nende omaduste muutmiseks nendeks, mida mul unistuse saavutamiseks vaja on.

Sealt edasi tulebki eesmärgile pühendumine. Pühendumus ehk pühendunud olek. Ja kuigi need kaks eelmist sammu on väga olulised ja iseenesest nõuavad teatavat pingutust, siis pühendumine on veel hoopis teine tase. On vaja palju jõudu, sihikindlust ja ülimat tarkust, et oma valitud eesmärgini päriselt jõuda. Pühendumine sisaldab veel ka palju enesekindlust, et see unistus läbi raskuste ikkagi teoks teha. Vaja on äärmist tugevust. Aga täpselt sama palju on vaja õrnust, sest toore jõuga kipuvad asjad katki minema. Ja tasakaal tugevuse ja õrnuse vahel on midagi, mille leidmisele olen ma väga pühendunud. Sest see viib oluliselt lähemale minu teistele unistustele.

Et pühendumine päriselt kohale viiks, peab see olema siiras ehk tulema südamest. Pühendumine peab olema ehtne. Ja see koht on ka paraja trikiga. Joogas öeldakse, et igaks teoks on olemas õige bhava ehk suhtumine. Jooga õpetab oma suhtumist muutma ja seeläbi muutma väga sügavalt kogu oma elu. Oma eesmärgile pühendumine õige bhavaga viib sihile.

Olenevalt eesmärgist, on sellele pühendumise kestus ja intensiivsus erinevad. Kui tegemist on millegi suhteliselt kergesti saavutatavaga, ei nõua tulemuste ilmnemine nii suurt pingutust. Samas, kui tahame saavutada midagi, mis tundub olevat väga kaugel või peaaegu võimatu, siis on pühendumise kunsti valdamine äärmiselt oluline. Ehk soovides luua oma elu millekski väga eriliseks, tuleb osata pühenduda. Tegelikult on iga lugu, mis räägib arengust ja millegi suurema saavutamisest omamoodi lugu pühendumisest. Kasvõi eelmine lugu koostööst. Aga pühenduda on vaja targalt, sest rumalal pühendumisel võivad olla veel eriti kurvad tagajärjed.

Ja siin jõuamegi tagasi algusesse. Iga elumuutev pühendumine saab alguse sellest, et me päriselt ka teame, mida me tahame luua. Kindlalt ja õrnalt oma tiibu sirutades leiab igaüks lõpuks imelise õie. Nagu liblikas õie sees või inimene õnne sees.

Leave a Reply