Seksuaalsus

Seksuaalsuse teemat meie kultuuriruumis päriselt ei õpetata. Kes on lapsena miskit kuskilt näinud või kuulnud, või kes pole sootuks. Enamik teadmisi pärineb kahjuks täiesti ebarealistlikest filmidest, mille tegijad ilmselt enamasti ka ise seksuaalselt harmoonias pole. Võtsin mitu aastast, et uurida, kuidas vabaneda seksuaalsest pingest minu ja abikaasa vahel ning oma elus üldse. Tahtsin seksuaalsuse, läheduse, intiimsuse kvaliteeti oma elus oluliselt parandada, isegi õnnestavaks muuta. Tuleb välja, et see polegi tegelikult nii keeruline. Kui seksuaalsus mehe ja naise vahel toimib, toimib ka kõik muu nende ümber justkui imeväel palju kergemalt. Suhted lastega paranevad, kodu on korras, tööl läheb paremini, toetavaid suhteid kodust väljas tuleb juurde jne. Sest fustreerunud inimesest saab rahulolev inimene.

Kuigi maailm on täis paljastatud või suisa paljaid inimesi, kes justkui eksponeerivad oma seksuaalsust ning see teema justkui ümbritseb meid siin kultuuriruumis igal pool, märkan siiski, et seksuaalsus pole tegelikult enamike inimeste jaoks mugav teema. Mitte siiralt. Näen inimesi selle teemaga maadlemas ja kannatamas. Kas siis ülemäärase iha, häbi, hirmu või muu negatiivse tunde all. Seksuaalsus on kaetud mingi paksu loori alla, millest vähestel on õnnestunud läbi minna. Ma pole kindel, et olen teisel pool loori, aga tean, et ühtteist on mulle selgemaks saanud küll.

Seksuaalsuse esimene samm on usalduse olemasolu. Olen märganud, et kui minus puudub usaldus iseenda, ümbritseva keskkonna või teise inimese osas, pole võimalik tegelikult seksuaalsust kogeda. Sest kus pole usaldust, seal on hirm. Ja hirm ei jäta siirale seksuaalsusele mingit ruumi. Hirmu on erineval kujul ja vahel väga ära peidetud, aga igatahes takistab see usalduse tekkimist.

Kui on olemas usaldus, saab tekkida lähedus. See, et ma luban teise inimese enda lähedale. Mitte ainult füüsiliselt, vaid päris oma südame ligi. Nii, et me oleme siiralt teineteise juures, ühes olemasolu ruumis. Olles teineteise lähedal, päris ausalt ja usaldavalt, saame hakata alles uurima, mis see seksuaalsus veel on. Nii kaua kui puuduvad usaldus ja lähedus, ei paku seksuaalsus kunagi täitumuse kogemust. Võib vaadata pornot, seksida mitme erineva inimesega või mitte üldse seksida. Võib leida tuhandeid viise oma seksuaalsusega tegelemiseks, aga kui puuduvad need kaks komponenti, usaldus ja lähedus, ei teki küllastumust. Tekib vaid pettumus, viha ja uus iha. Lõputu ring. Nagu kui kehal on toiteainete puudus ja me anname kehale mingit toiteainete vaest sööki. Midagi, mis polegi võimeline nälga kustutama. Sest kehal on nälg vitamiinide, mineraalainete ja muu olulise järele. Ebakompetentne asendus ei täida nälga.

Nüüd kui inimene on pidevas näljas, siis on ta stressis. Ja kui keha saab pidevalt nö vale toitu, tekib tohutu frustratsioon. Tekib tohutu hulk kannatusi, mis panevad inimese otsima mingit viisi oma nälga ikkagi kustutada. Kui aga küllastumust otsitakse viisil, mis pole iial võimeline seda pakkuma, siis nälg ainult kasvab. Tee, mis tahad. Korraks saab ehk kõht kräppi täis, aga nälg jääb alles.

Õnnetud inimesed kannatamas oma seksuaalsuse pärast. See pole midagi harukordset. Selle asemel, et kõht küllastavat toitu täis süüa, käiakse ikka kiirtoidukohas “nautimas” ja õnnetust juurde külvamas. Ilmselt ei tee keegi seda meelega. Kui teaks, kuidas nälga kustutada, küllap teeks nii.

Mul oli sama mure. Nüüd ma tean, et tõelist naudingut ja ühendumise tunnet pakkuv, nälga kustutav ja igal tasandil kosutav seksuaalsus saab sündida läbi usalduse ja läheduse. Kui usaldan ennast, olen endaga lähedane. Kui usaldan oma partnerit ja olen temaga lähedane.

Kui koos on kaks õnnetut inimest, on see üks veel suurem õnnetus. Kui on kaks inimest, kes teineteise haavale vaid soola valavad ehk jätavad oma kaaslase ilma tõelisest naudingust, tekib nende vihade summas veel suurem viha. See on üks peamisi põhjuseid, miks inimesed lahku lähevad. Miks abielud lõpevad. Pole usaldus, pole lähedust, pole seksuaalsust. On vaid iha, viha ja nälg. Vahel ilusti ära peidetud, aga tegelikult ikka seal.

Mul on hea uudis – sellest on võimalik üle saada. Tuleb lihtsalt seda asja võtta tõsiselt ning endale teadvustada, et halb seksuaalsuhe abielus võib põhjustada nii palju kannatusi tervele perele. Ja isegi levitada kannatusi veel kaugemale. Samal ajal põhjustab hea seksuaalsus partnerite vahel nii palju voolavama, sujuvama ja elamisväärsema elu. Pinget inimeses, partnerite vahel, perekonnas, isegi suhetes täiesti võõraste inimestega jääb nii palju vähemaks. Sest inimene pole enam näljas. Stress selles osas saab taanduda.

Mina võtan oma seksuaalset vajadust väga tõsiselt. Samas ei tähtsusta ma seda üle. Ma ei ela selleks, et seksida. Vaid seksin selleks, et saaksin normaalselt elada. Seks on mingis mõttes nagu söömine. Inimese vajadus, mida pole mõistlik eirata. Aga mida pole mõistlik ka oma elu keskmeks seada. Me kõik teame, mis saab nende inimestega, kes oma elu söömisele pühendavad. Seksi tuleb suhtuda arukalt. Aga samal ajal kirglikult. Nagu söömisesse. Teha nii, et seks teeniks mind, mitte mina seksi.

Seks lihtsalt on. Ei midagi väga erilist, aga samas ka mitte midagi tähtsusetut. On nagu ta on. Tuleb leida üles võimalus oma seksuaalne vajadus rahuldada, et saaks normaalselt tegeleda teiste asjadega. Aga rahuldada nii, et nälg saab kustutatud, mitte ainult kõht korraks täis. Loomulikult tekib uuesti nälg. On aga erinev, kas süüa iha pärast või sellepärast, et on päriselt nälg. Mida rohkem süüa sellepärast, et on päriselt nälg, seda vähemaks jääb iha. Sest kehal on vajalikud “toitained” olemas. Inimene saab selle probleemi lugeda lahendatuks ning asjalikult asuda järgmisi teemasid uurima. Näljas olles võib aga silme eest mustaks kiskuda ning igasugune arukas uurimine ka teistes elu valdkondades jääb puudulikuks.

Niisiis, usaldame, läheneme ja oleme seksuaalsed. Küllap selle suure mure lahenedes ka teised mured vaikselt lahenema hakkavad.

Muide, kes tunneb, et tahab oma paarisuhtes usaldust, lähedust ja seksuaalsust tervendada, siis alustan novembrist spetsiaalse kursusega paaridele. Oma elukogemusest ja joogalikust teadmisest panen kokku tunnid, mida koos partneriga tehes saab seksuaalsuse teemas paremaks. Kui tunned huvi, kirjuta aiejoogast@gmail.com või registreeru siin. Häbeneda pole midagi. Elu on elamiseks ja intiimsus on osa sellest.

Head seksuaalsust!

Leave a Reply