Püsivad väärtused

Joogas teame, et miski siin füüsilises maailmas pole igavene. Isegi asjad, mis kestavad väga kaua, on kunagi alanud ja saavad kunagi otsa. Igal asjal selles füüsilises maailmas on algus ja lõpp. Samas on meie enda sees võimekus muuta seda, kui kaua ja kui hästi asjad siiski püsivad. Kui hästi ja kaua kestab minu keha, minu suhted, minu töö, kodu, loodus ja kõik muu. Väärtused saavad püsida täpselt nii kaua ja hästi, kui kaua ja hästi me nende eest hoolitseme. Samas jääb alles fakt, et isegi siis pole nad igavesed. Kaduvus – miski, mis saab väärtust ainult lisada või mõnel juhul väärtuse sootuks ära võtta. Oleneb ainult sellest, kuidas meie ise suhtume.

Ilus ja austav suhtumine kõigesse elavasse on joogateaduse üks esimesi printsiipe. See muudab elu elamisväärseks ning aitab hoida väärtust üleval. Läbi väärtustamise saame muuta asju enda ümber järjest püsivamaks. Kui on olemas see õige suhtumine ehk bhava, võime selle tuua üle igasse oma tegevusse ja iga asja juurde. Siis tuleb valida – milliseid väärtuseid me soovime hoida püsivana ning millistest olme valmis loobuma. Mina olen teinud enda jaoks väga konkreetse nimekirja asjadest, mille püsimisse ma soovin panustada rohkem kui kõigesse muusse. Läbi aruka kaalumise olen leidnud, et need väärtused aitavad mul kõige paremini püsida harmoonias. Selles nimekirjas on näiteks minu füüsilise keha heaolu ning paarisuhe. Mõned asjad veel.

Mis on sinu kuldmunad, mida soovid võimalikult püsivana hoida?

Olles enda jaoks teinud kindlaks, milliste väärtuste püsimisse ma soovin panustada, leian ma kohased tegevused, kuidas seda teha. Alati pidades silmas austust ja kindlat sihti. Teadmist, et need on minu valikud. Ehk ma ei luba endal väga palju sellelt teelt kõrvale kalduda ning pidevalt uusi väärtusi võtta. Sest paraku vajavad väärtused püsimiseks püsivat panustamist. Mitte pidevat ümbermõtlemist ja kaootilisust. Küll aga saan iga väärtuse hoidmiseks vajalikke tegevusi aeg-ajalt ümber vaadata. Et hoida ülal teatavat uudsust.

Olen avastanud, et neid püsivaid väärtusi ei saa olla väga palju – mul on neid kuus. Olen veel avastanud, et kõik väärtused vajavad minu elu harmoonia hoidmiseks sama palju energiat. Ehk kui ma panustan pika aja jooksul liiga palju oma energiat ainult ühe väärtuse peale, siis teised hakkavad närbuma. Väärtused ei püsi iseenesest, nad vajavad püsimiseks pidevat hoolt. Kui ma olen teinud kindla otsuse just neid väärtusi hoida alles, siis tuleb nende püsimiseks olla püsiv. Alati pidades silmas loodusseadust, et asjadel pole kombeks niisama püsida.

Näiteks vajab inimese keha toitu. Mida kvaliteetsemat, seda parem. Pole võimalik ühe päevaga mitme päeva toitu ära süüa, ilma, et sellest kogu süsteemis tohutu tohuvapohu ei sünniks. Pole võimalik ka keha kaua aega ilma toiduta hoida ilma, et see oma püsivuse kaotaks, kaoks. Sama on kõigi teiste asjadega, mida me soovime hoida. Nad vajavad kindlaid tegevusi, et püsida. Ja eelkõige vajavad nad, et me neid väärtustaksime, austaksime. Sest ilma õige suhtumiseta pole võimalik kahjuks püsiv olla. Kui on olemas sügav teadmine millegi väärtuse kohta, tekib sügav tahtmine panustada selle asja püsimisse.

Kui mina olen oma väärtuste hulka valinud paarisuhte, siis algab kõik sellest, et ma tegin oma valiku. Ma sain aru, et see on minu jaoks väärtus ja ma austan seda väärtust sügavalt. Ma olen oma valikus kindel ning panustan oma väärtuse püsimisse sama palju energiat kui teiste väärtuste hoidmisesse. Kui aga üks väärtus on liiga kaua aega teistest tähtsam, kaob tasakaal elust ning teised väärtused hakkavad hääbuma. Nagu elus ja joogas ikka – kõige alus on tasakaal.

Õnnelikud balletikülajastad hoidmas paarisuhte harmooniat

Tasakaalu, väärtustamist ja õiget suhtumist, keskendumist ja püsimist, enesekindlust ja teadmist – neid kõiki asju harjutame igas Aie jooga tunnis. Ja neid kõiki harjutame ka paarisuhte kursusel, pannes siis fookuse just paarisuhtele ja lähedusele kui ühele väga olulisele väärtustele. Seal jagan ka enda väärtuste süsteemi ja tegevusi, mida nende püsimiseks teen. Eelkõige siis loomulikult paarisuhte valdkonnas. Hästi palju harjutame just õiget suhtumist, austust, väärustamist. Seda läbi erinevate tegevuste. Ja loomulikult ühendust iseendaga, mille püsimisest kõik teised väärtused saavad ainult veel paremini püsida. Sealhulgas ühendus oma kaaslasega.

NB! Jooga pakub alati suurepäraseid lifehack’e (koodimurdmist), mis muudavad tasakaalu hoidmise hoopis hõlpsamaks. Nii asendis kui elus.

Tule joogatundi või kursusele ning too harmooniat ja õnne elusse juurde!

Leave a Reply