Kui keha tahab vabaks

Jooga on holistiline ehk terviklik praktika, mis teab, et kõik on omavahel seotud. Seega mõjutatakse joogapraktikas kogu tervikut korraga. Nii iga keha osa kui keha sees olevaid erinevaid rakke, kudesid, organeid ja süsteeme. Ning ka inimese peenemaid tasandeid. Joogas on kuhjaga tehnikaid emotsionaalse ja mentaalse koorma vabastamiseks kui ka inimolemuse sügavama tasandi uurimiseks ja tunnetamiseks. Ja nii, kuidas hakkavad järele andma füüsilised pinged, tulevad tasapisi kaasa ka hingelised ning vastupidi. Üks korralik joogatund on nagu kogu inimese olemust üleni läbi rulliv süsteem, mis vaikselt kogu jama lahti harutab. Niiet vabadust tuleb juurde nii kehas, hinges kui vaimus.

Mina alustasin joogapraktikatega teismelisena, mil mul oli juba hulganisti füüsilisi ja hingelisi pingeid. Võin julgelt öelda, et regulaarsest praktiseerimisest alates on minu keha ja hing muutunud ainult vabamaks. Nii haigusi kui haigestumisi on jäänud palju vähemaks ning mentaalset ja emotsionaalset rahu on palju juures. Samas ütleb minu kogemus, et joogaga oma vabaduse leidmine nõuab pühendumist. Aga kindel on see, et pühendumine toob kindla peale kaasa soovitud tagajärjed. Mida rohkem pühendud, keda kiiremad tulemused.

Näiteks avastati mul teismelisena skolioos ning mäletan, et vanem arstidaam ütles mulle isegi ähvardavalt, et ilmselt ei saa ma lapsi kanda. Sest selg on nii haige ja valus. See mu tuju muidugi paremaks ei teinud. Etteruttavalt võin öelda, et kaks rasedust on mul möödunud väga hästi ning seljavalusid sellel ajal praktiliselt üldse polnud. Samas, olin selleks ajaks oma seljaga juba päris palju tööd teinud ning väga häid tulemusi saavutanud. Nüüdseks on minu keha kaks poolt omavahel tunduvalt paremas harmoonias ning selgroo kõverus oluliselt väiksem. Olen enda jaoks töötanud välja väga kindlad praktikad, mida regulaarselt tehes loodan, et ühel päeval ehk on mu selgroog täpselt niisuguse ilusa kurviga, nagu anatoomia õpikus. Kusjuures, kehapoolte harmoniseerimisel on võrdselt olnud olulised nii füüsilised asendid kui hingamispraktikad ja meditatsioon.

Koos selja ja keha harmoniseerumisega on pingeid jäänud vähemaks kõikjal mu kehas. Ning tean, et kui jäikus ilmneb, saan teha oma vajalikud harjutused ning pingele head aega öelda. Tunda ennast terve, elujõulisena, liikuva ja tugevana. Võin julgelt öelda, et isegi pärast kahte sünnitust on minu 32-aastane keha elu parimas vormis. Ja kindlasti on parimas vormis ka minu emotsionaalne heaolu ning mentaalne rahu. See kõik on olnud üks suur holistiline protsess sisemise vabaduse poole. Mis jätkub iga päev ja mille vilju ma jagan suurima rõõmuga kõigi nendega, kes samuti soovivad minu juhendamisel joogateel käia.

Aie joogas teeme vabaks keha, hinge ja vaimu. Et elada vabalt oma unistuse elu ning murda müüt, et aastate kuhjudes peaks kuidagi vanemaks jääma. Kogume ainult elukogemust ja laseme tervisel kasvada. Vabas kehas vaba hing! Joogas vabastame keha järjekindlalt, pühendunult, teadlikult ning kogedes, et kõik on omavahel seotud. Positiivne muutus ühes osas toob kaasa heaolu ka teistes keha piirkondades ja vastupidi. Samuti tunnetame, kuivõrd seotud on keha ja hing. Holistiline lähenemine on aeganõudvam, aga püsivam ja loomulikum. Ning aitab kõrvaldada ka kõik need pinged, mida esialgu probleemse piirkonnaga üldse seostada ei oska.

Anna joogale võimalus ning oled teinud endale parima tervisekindlustuse. Just lõppenud algajate kursusel osalenud õpilased saavutasid näiteks silmaga märgatavaid tulemusi ainult kaheksa nädalaga, mil meil oli koos iga nädal tund aega joogat. Nende kehad said palju vabadust juurde. Ja kindel on see, et iga keha ja hing tahab vabaks, et olla terve ja õnnelik.

Leave a Reply