Viis tiibetlast – nooruse eliksiir

10 minutit päevas, et hoida oma tervist

Mitmed inimesed on minult küsinud, et kui neil on päevas umbes 10 minutit, et teha joogaharjutusi, siis mida ma soovitaks. Vastus on lihtne – viis tiibetlast. Sobib igale inimesele, kes tahab oma tervist parandada ja emotsionaalset stabiilsust suurendada. Harjutused on lihtsad ning tugevdavad ja venitavad kõiki põhilisi lihaseid ning parandavad ka tasakaalu ja keskendumist. Lisaks aitavad viie tiibetlase harjutused suurendada tahtejõudu. Lisades harjutustele ühe sajalase elemendi, saab sellest riitus, mille mõju on veelgi suurem. Viie tiibetlase riituse tegemiseks on vaja vaid matti ja natuke vaba ruumi.

Tiibeti munkade imelised harjutused

Umbes aastal 2013 sattusin juhuslikult lugema ühest ajakirjast iidse joogaliku praktika kohta, mis lubas kõrvaldada kõik füüsilised vaevused. Olin selleks ajaks juba mõnda aega joogat praktiseerinud ning ajakirjas toodud harjutused tundusid huvitavad, natuke väljakutsuvad ja kasulikud. Nende nimeks oli viis tiibetlast ehk viis erinevat järjestikust harjutust, mis algselt pärinevad Tiibeti munkadelt.

Igatahes, proovisin neid harjutusi koheselt ajakirja järgi teha ning sellest hetkest sai alguse minu püsiv ja igapäevane praktika, mis on kestnud kogu see aeg kuni tänaseni. Ning kestab veel edasi. Võin viie tiibetlase riitust soovitada absoluutselt kõigile. Nendes pealtnäha küllaltki lihtsates harjutustes peituvad suured saladused ja võimalused, mis ennast tasapisi avavad. Iga kuuga, aastaga ja kümnendiga püsivad need harjutused ikka veel aktuaalsed, vajalikud ning uudsed. Ilmselt seepärast ka väga paljud inimesed üle suure maailma neid harjutusi ka praktiseerivad.

Viie tiibetlase harjutusi tutvustas Läänes esmakordselt Peter Kelder oma 1939. aastal ilmunud raamatus “The Eye of Revelation” (eesti keeles “Nooruse allika iidne saladus”). Lugesin seda raamatut paar aastat tagasi ka ise ning sain veel rohkem juurde motivatsiooni neid ülimalt kasulikke harjutusi ikka edsi teha. Nooruse allika raamatu kohaselt kasutasid Tiibeti mungad just neid harjutusi, et pikendada eluiga, hoida suurepärast tervist ning tõsta oma energiataset. Viie tiibetlase harjutusi nimetatakse ka Taassünni Pärliks. Ilmselt põhjusega.

Olles nüüdseks neid harjutusi pikalt ja püsivalt igapäevaselt praktiseerinud, olles õppinud nende kohta teiste joogaõpetajate käest ning olles lugenud viie tiibetlase riituse filosoofilist tausta, soovin neid harjutusi edasi õpetada. Ikka selleks, et võimalikud paljud inimesed tunneksid ennast hästi ja oleksid õnnelikud.

Kuidas viie tiibetlase harjutusi teha?

Viie tiibetlase harjutusi tehakse üks kord päevas. Hea on teha hommikul, et äratada oma keha ja alustada päeva värskelt. Näiteks enne hommikusööki. Samas, võib valida ka muu aja päeva jooksul, kui hommik mingil põhjusel ei sobi.

Alustatakse nii, et tehakse nädal aega iga järjestikust harjutust kolm korda. Ja igal järgmisel nädalal listatakse 1-2 kordust juurde. Kuni lõpuks jõutakse 21 korduseni. Ja sealt edasi ei minda, sest 21 on just optimaalne korduste arv selle riituse jaoks. Tasub jälgida oma keha ning vajadusel teha väiksem korduste arv täpselt nii kaua, kui oldakse valmis edasi liikuma. Vajadusel võib esimese harjutuse puhul jääda väiksema korduste arvu juurde pikemaks ajaks kui teiste harjutustega. Harjustuste tempo saad ise vabalt valida. Võid alustada aeglasemalt ning ajapikku soovi korral kiirust lisada.

NB! Kui kolme harjutuse sooritamine esimesel nädalal tundub sulle liiga lihtne, ära siiski esialgu rohkem tee. Harjutustel on koos keerlemisega sellises järjestus ka tugev mõju närvisüsteemile, ajule ja keha energiatele, mistõttu näeb nende harjutuste õppimise skeem ette just alustamist kolmest kordusest. Lihtsalt usalda seda.

Harjutuste sooritamine

Alusta seisvast asendist: jalad puusade laiuselt harkis, tuhara ja korsetilihased kergelt toonuses, rindkere avatud, selg sirutatud ja lõug pist allapoole. Käed on puusas. Kindel asend, joogas nimetatakse seda mäe asendiks. Sellesse asendisse naastakse kõigi harjutuste vahel ning ka riituse lõpus. Mäe asend on maandav ja harjutust kinnistav.

Mäe asend

Esimene harjutus – keerlemine

Mäe asendis siruta käed õlgade kõrguselt välja, peopesad alla poole ja sõrmed koos. Õlad on all ning ülejäänud keha ikka mäe asendis. Pilk on fikseeritud kindlasse punkti. Siis alustad päripäeva pöörlemist. Esialgu kolm pööret, mille järled naased käed puusas mäe asendisse.

Teine harjutus – selili jalatõsed

Lamad selili matil, käed külgedel, peopesad allapoole. Käed võivad olla natukene tuharate all.

Nina kaudu sisse hingates tõstad samasegselt ülakeha ja sirgeid jalgu. Ülakeha ainult natukene, eelkõige pead. Jalgu tõsta aga maast nii kõrgele üles kui saad. Väja hingates naased selili asendisse. Kordad liikumist esialgu kolm korda.

Kolmas harjutus – dünaamiline kaamel

Põlvitad matil, jalad umbes puusade laiuselt harkis. Käed on toetatud alaseljale ning selg sirutatud. Sisse hingates lükkad puusi ette ning painutad taha. Kui sobib, võid painutada taha ka pead. Kui kael on algul kange, võid teha ka sirge kaelaga.

Hingates välja libistad käed mööda tuharaid alla ning painutad sirutatud seljaga pea ette. Esimesel nädalal teed dünaamilist kaamli asendit kolm korda.

Neljas harjutus – liikuv tagurpidi laud

Istud matil ette sirutatud jalgadega. Selg on samuti sirutatud, käed on külgedel, peopesad surutud vastu maad. Varbad tõmmatud enda poole, et aktiveerida jalalihased. See on istuv talaasend.

Istuv talaasend

Hingates sisse tõstad puusad maaga paralleelseks. Kui saad, painutada pea taha. Kui mitte, hoia lõuga rinna poole. Hingates välja liigud uuesti istuva tala asendisse. Samamoodi, korda harjutust esialgu kolm korda.

Viies harjutus – allavaatav koer ja ülesvaatav koer

Alustad toetatud asendist, kus raskus on päkkadel ning peopesadel ja harali sõrmedel. Puusad on langetatud. Vajadusel võid esialgu panna põlved maha. See on ülesvaatava koera asend.

Ülesvaatav koer

Hingates sisse liigud allavaatava koera asendisse ehk tõstad puusad võimalikult üles, selg on sirutatud ja pigem nõgus. Jalad võivad esialgu olla põlvedest pisut kõverdatud, kannad ka õhus. Hiljem hakkavad jalalihased paremini venima ning saad lükata põlvi sirgemaks ning õrnalt kandu allapoole lükata. Esialgu keskendu selja sirutamisele ja puusade tõstmisele. Hingates välja liigud uuesti ülesvaatava koera asendisse. Esialgu jälle kolm harjutuse kordust.

Allavaatav koer

Videoõpetus

Kolme kordusega harjutus

Salajane koostisosa

Joogas on oluline teada, miks sa midagi teed. Seepärast tasub viie tiibetlase harjutust alustada alati kindla taotlusega ning jääda selle juurde, kuni see soov täitub. Ehk sõnastada enda jaoks, mida nende harjutustega soovitakse saavutada. Soove võib olla ka paar-kolm. Näiteks: hea tervis, õnnelik abielu, terve selg, meelerahu vms. Kuna iga väljend aktiveerib ajus kindlad ühendused, vali just sellised sõnad, mida soovid oma sisemises maailmas esile kutsuda. Et need ilmestuks tasapisi ka väljaspool. Eesmärkidele tasub keskenduda kogu harjutuste aja, eelkõige harjutuste vahel võetavas mäeasendis. Sõnastada siis oma taotlus alati uuesti. See lisapraktika aitab hoida keskendumist, seab päevaks õige energia, õpetab püsima teadvel oma tegevuste eesmärkidest ning suunab harjutuste tegemisest saadavat lisajõudu just nende eesmärkide saavutamiseks. Omast kogemusest saan öelda, et just selle osa kvaliteetne sooritamine muudab viie tiibetlase riituse tõeliseks Taassünni Pärliks.

Alustame koos

Kui soovid harjutustega alustamisel toetust, kutsun Sind Aie jooga gruppi, kus viin läbi ka online kohtumise, et vastata küsimustele viie tiibetlase riituse kohta. Lisaks kutsun teid privaatses grupis jagama oma edusamme ning väljakutseid teistega, kes ka soovivad viie tiibetlase riitusega avastada Taassünni Pärli. Koos on kindlam.

Leave a Reply